Noviny nevyhazovat, poslouží různými způsoby. Třeba jako mulč a ochrana rostlin

I staré noviny mohou získat druhý život. Stačí je jen použít tím správným způsobem a pomohou vám s péčí o zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Staré noviny jsou skvělým zdrojem materiálu pro zahradničení a mohou být využity k různým účelům. Dokážou vám například pomoci při pěstování sazenic, ale třeba i při správné péči o kompost. A jak je tedy využít co nejlépe?

Novinové květináče za pár korun

Novinové květináče jsou skvělým způsobem, jak začít s předpěstováním semínek. Noviny nakrájejte na proužky. Nalijte jeden díl vody na dva díly novin a nechte je namočené alespoň 24 hodin. Poté, co tato doba uplyne, vzniklou hmotu rozmělněte a vmáčkněte ji do plastového kelímku. Jakmile zaschne, pak už svůj nový květináč jen vyklopíte (a můžete do něj sázet semínka).

Noviny jako šikovný mulč

Z novin lze vytvořit také mulč. Tato vrstva vytvoří na záhonku účinnou bariéru proti plevelům a zároveň propouští kyslík i nezbytnou vláhu, takže chrání kořeny vašich rostlin před rychlým vysycháním, ale nedusí je.

Noviny jako součást kompostu

Jaro a léto představují ideální čas pro to, abyste si svou zahradu dali po všech stránkách do pořádku. A právě kompostování může být při tomto procesu opravdu obrovskou pomocí. Jak však léto postupuje, mnoho lidí zjišťuje, že jejich kompost vydává nepříjemný zápach. Rostlinný materiál totiž spíše zahnívá, než aby se přirozeně rozkládal.

Jak na zahradě využít staré noviny iZdroj fotografie: Freepik

Pomůže přimícháním složek s převahou uhlíku, což mohou být i staré noviny. Pokud chcete noviny použít v kompostu, natrhejte je na menší kusy, aby se snadno rozkládaly. Je však důležité nepoužívat žádné lesklé reklamní stránky, které mohou obsahovat toxické látky. To je totiž něco, co byste mít v kompostu určitě nechtěli.

Noviny mohou chránit rostliny před mrazem

Pokud žijete v oblasti s chladnými zimami, můžete noviny využít také k ochraně rostlin před mrazem. Stačí je novinami jednoduše obložit. To jim poskytne extra izolaci a ochranu během chladných zimních nocí.

Jak na zahradě využít staré noviny iZdroj fotografie: Depositphotos

Uskladnění cibulí a hlíz

Jiřiny a mečíky jsou velmi populární okrasné rostliny – bohužel si však příliš nerozumí s našimi chladnými zimami a je tedy třeba je na podzim vykopávat. Pokud chcete zachovat jejich čerstvost až do jara, můžete je místo doporučované rašeliny uložit do novin. Jde o ekologické a po všech stránkách výhodné řešení. Na jaře rostlinky zasadíte a staré noviny jednoduše vyhodíte nebo ještě lépe zkompostujete. Uvidíte, že jakmile tuto metodu jednou vyzkoušíte, nebudete už nikdy postupovat jinak.

Mezi další květiny, které je třeba vyrýt na podzim, patří: mečíky/gladioly (Gladiolus), habešské mečíky (Acidanthera), lilie (Lilium), jiřiny (Dahlia), tygřice (Tigridia), frézie (Freesia), montbrécie (Crocosmia), dosny (Canna), begonie (Begonia) a některé druhy sasanek (Anemone). Ty všechny samozřejmě můžete ve vlhkých novinách také uskladnit

Jak recyklujete staré noviny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články