Kočičí lexikon pro každý den: Jak s lidmi neverbálně komunikují? Svým chování říkají nespočet věcí

                   

Mnohdy si myslíme, že nás naše kočky nemají rády. A to zejména ve chvíli, kdy se jen nerady mazlí nebo na naši přítomnost vůbec nereagují. Pokud však porozumíte kočičí řeči, budete vědět, že je tomu přesně naopak. Ve skutečnosti mnoha kočkám stačí už jen pouhá přítomnost člověka ve stejné místnosti k tomu, aby byly spokojené. Pokud navíc kočka spokojeně spí poblíž nás na zádech – tedy s odkrytým bříškem, pak jsou její sympatie jednoznačné.

Když kočka mňouká

Odmalička se učíme, že kočka dělá „mňau“ – ovšem slušelo by se dodat, že jen ve chvíli, kdy mluví s námi. Mezi sebou totiž kočky tento zvyk nepoužívají téměř vůbec a místo toho ho nahrazují mručením, syčením nebo nejrůznějšími gesty. Tento zvuk má pestrou škálu odstínů. Jinak mňoukají, když se na vás zlobí, jinak když mají třeba hlad a jinak si říkají o trochu té zábavy nebo pomazlení.

Proto si pamatujte, že kočka, která má ráda svého majitele, mu ochotně všechny své potřeby „vyzvoní“ právě mňoukáním, a to jednoduše proto, že ví, že se může spolehnout na jejich naplnění. Tato řeč vám toho proto o kočičích pocitech prozradí opravdu hodně. Stačí si jen dát tu práci a několik dní kočkám naslouchat. Brzy se druhy mňoukání naučíte rozlišovat, stejně jako to umí maminky u nejmenších miminek.

iZdroj fotografie: Unsplash

Řeč kočičích očí

Kočičí oči jsou opředeny mnoha tajemstvími a bez nadsázky lze říct, že patří mezi jedny z nejkrásnějších v přírodě. A stejně jako u většiny jiných tvorů toho dokážou opravdu hodně vyjádřit. Stačí se jen naučit v nich číst.

  • Vaše kočka se na vás dychtivě dívá?
  • Lehá si na vás a vrní?
  • A k tomu všemu také mírně mžourá?

Pak gratulujeme, právě tím vám totiž dává najevo, že je vám vděčná a cítí se opravdu blaženě.

Tření tváře a řeč ocasu

Pokud stále ještě o kočičí náklonnosti pochybujete, hledejte další signály. Pokud se vám kočka neustále tře o obličej a ve vaší přítomnosti často švihá ocasem, jde o další dobrou zprávu. To vše totiž u kočky slouží k projevení pozornosti a také k vyjádření sympatií k danému člověku. A v neposlední řadě jde také o výměnu pachů mezi kočkou a člověkem, který se jí zamlouvá, což je pro ni velmi důležité.

Kočka na nás také při tomto chování zanechává pach svých feromonů, takže nebuďte překvapeni, pokud na vás budou reagovat agresivně například psi nebo jiné kočky. Kočičí spokojenost a momentální náladu rovněž nade vší pochybnost prozrazuje také poloha ocasu. Pokud je její ocas zvednutý s mírným zakřivením na konci, pak je jasné, že je vaše kočka spokojená.

  • Vítá vás po návratu domů vztyčený kočičí ocas s rychle se pohybující špičkou?
  • Vaše kočka vám tím říká, že je ráda, že jste zpět.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Když vám kočka nosí dárky

Také vám váš miláček donesl až na práh mrtvou myš nebo vám naservíroval přímo do postele mrtvého ptáka? Pak věřte, že se nejedná o nic mimořádného. Tedy rozhodně ne v tom smyslu, že by se na vás vaše kočka zlobila. Naopak – ve skutečnosti vám dala dárek. Pro nás sice možná není právě nejpříjemnější, ale pořád je to dárek a stojí za to toto gesto ocenit. Kočka nám totiž tak dává najevo, že jí na nás záleží a že se o nás touží postarat. Bylo by tedy chybou rozčilovat se a dárek hned vyhazovat.

Divoké kočičí honičky

Také se vám stává, že vaše kočka najednou a bez jakéhokoli důvodu divoce vyběhne a doslova lítá po bytě nebo po zahradě? Pak vám gratulujeme! Nejde o projev zlobení – znamená to, že se u vás cítí jednoduše šťastně a potřebuje tuto pozitivní energii nějak projevit. Kočky totiž velmi často, stejně jako děti, vyjadřují své pozitivní pocity nevázanou fyzickou aktivitou. Takže i když vám z toho jde tak trochu hlava kolem, nebraňte jim v tom.

Jak ochočit kočku

Kočičí řeč však můžete využít i jinak – a to ve chvíli, kdy si chcete svého nového mazlíčka ochočit. Sázkou na jistotu je například oplácení jejího hlubokého pohledu. Pokud k tomu přidáte i pomalé mrkání, pak vaše kočka jistě brzy pochopí, že jí tak vyjadřujete sympatie. A když poté šťouchne svou hlavou do naší hlavy, můžeme jí na oplátku opatrně udělat totéž. Na kotě se pak vyplatí mluvit vřelým a jemným hlasem, rychleji si k nám pak vytvoří vazbu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak poznat, že je kočka nemocná

Z řeči koček lze ovšem vyčíst i mnohé varovné signály. Co byste tedy měli dělat, když se kočka, která se doposud opravdu ráda mazlila a vyhledávala vaši společnost, promění v naprosto nespolečenského tvora a hledá úkryt, kdekoliv se jen dá? Může jít o momentální změnu nálady, ovšem pro jistotu svou kočku pečlivě pozorujte a kontrolujte, zda se k tomuto podivnému chování nepřidají i nějaké další příznaky.

Náhlá změna chování bohužel obvykle není jen tak. Vždy by měla být pro majitele zvířátka neklamným signálem, že se něco děje. Může to být samozřejmě jen dočasná změna a za pár dní se vše samo spraví. Ovšem zároveň může jít i o příznak mnohem závažnějších stavů a onemocnění. Pokud tedy máte podezření, že se něco děje, nenechte se odradit nepřístupností kočky, co nejopatrněji ji chyťte a odvezte k veterináři. Pro jistotu.

Jak s vámi komunikuje vaše domácí kočka?

Řeč koček může prozradit i nemoc. Podívejte se na to, čím kočky trpí nejčastěji
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články