Silonky jako nepřítel prachu: Když se nasadí na koště, jeho utírání bude efektivnější

Prach je v domácnosti opravdu nepříjemnou nečistotou. Na jeho časté odstraňování však můžete zapomenout díky punčochám.

i Zdroj fotografie: Fae / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prach v domácnosti se může vyskytovat z mnoha různých zdrojů. Mezi ty hlavní patří kůže a vlasy (nebo chlupy domácích zvířat). Ovšem prach se do domu může dostávat i skrz otevřená okna nebo jednoduše přicestovat na některých předmětech vnášených do domu, jako jsou například boty, oblečení nebo nákupy. A jak se této nežádoucí nečistoty zbavit?

Jak použít punčochy pro odstranění prachu

Nylonové punčochy mohou pomoci snížit množství prachu v domácnosti. Navíc existuje několik způsobů, jak je k tomuto účelu použít. Stačí si jen vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Použijte nylonové punčochy jako filtr

Pokud máte vysavač, můžete zkusit vložit několik vrstev nylonových punčoch mezi sací trubici a vak na nečistoty. Punčochy zachytí většinu prachu a zabrání jeho vniknutí do vnitřku vysavače. Ten se vám tedy poté bude mnohem lépe čistit (punčochy pak stačí jednoduše vyklepat třeba venku).

Použijte nylonové punčochy na koště

Zkuste navléct nylonovou punčochu přes koště a ujistěte se, že je pevně upevněná. Koště s nylonovou punčochou poté zachytí prach a zabrání jeho rozptylu mnohem lépe, než obyčejný hadřík. Může za to statická elektřina, jež vzniká při tření punčoch o předměty a prach si k sobě jednoduše přitáhne.

Jak vyčistit dřevěný nábytek ořechem iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte nylonové punčochy jako hadr

Pro otírání prachu můžete použít i samotné nylonové punčochy. Přetáhněte je přes ruku a přejíždějte po povrchu, aby se na nich zachytil prach. Poté je opět stačí vyklepat nebo vyhodit.

Nylonové punčochy jako ochrana

Pokud máte nějaký předmět, který doslova přitahuje prach, můžete přes něj převléknout nylonovou punčochou a tím ho ochránit.

Domácí prostředek na odpuzování prachu

A co dělat, aby se prach ve vaší domácnosti usazoval pokud možno co nejméně? Vyrobte si domácí čističe, které tomuto procesu účinně zabrání. Smíchejte stejné množství octa a vody, roztok přelijte do rozprašovače a postříkejte s ním všechny povrchy, které jsou náchylné k usazování prachu (například zrcadla nebo nábytek). Ocet má antibakteriální vlastnosti a také pomáhá odstraňovat mastnotu a špínu. A s jeho pomocí si můžete vyrobit třeba i past na octomilky.

Muzejní trik, který zabrání v usazování většině prachu v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Velmi dobrým pomocníkem je i limetkový olej, který může být použit jako osvěžovač vzduchu, a přitom při kontaktu s povrchy skvěle odpuzuje prach. A jak ho použít? Smíchejte 10 až 15 kapek limetkového oleje s vodou a rozprašte na prašné povrchy. Mimochodem – podobné vlastnosti jako limetkový olej má i eukalyptový olej, který můžete použít k odstranění prachu se stejným úspěchem.

Květiny, které zachycují prach

A pěstovat doma můžete i květiny, které slouží zároveň jako čističky vzduchu i jako pomocníci k odstraňování prachu. Mezi ty nejsnáze pěstovatelné patří:

  • lopatkovec (Spathiphyllum) neboli toulcovka
  • zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
  • toulitka (Anthurium andraenanum)
  • chamaedorea sličná (Chamaedorea elegans)
  • medinila nádherná (Medinilla magnifica)
  • dračinec vroubený (Dracaena marginata)

Jak proti prachu v domácnosti bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články