Pekáče nebo pánve patří k těm součástem kuchyňského vybavení, které se zanáší nejrychleji. Naučte se je efektivně vyčistit.
Mastné plechy nejsou právě pěkné na pohled. Mnoho lidí si raději koupí nové, než aby se zabývali čištěním těch starých. To je ovšem škoda – s triky našich babiček půjde dolů i ta nejhorší špína. A to bez jakéhokoliv rizika poškození pekáče.
Kyselina citronová na připáleniny pomůže
Tuto substanci koupíte v každém obchodě s potravinami, můžete si z ní tedy jednoduše připravit čisticí směs. A jak na to? Přidejte několik šálků horké vody do misky a přidejte 2 až 3 polévkové lžíce kyseliny citrónové. Poté ponořte předmět do tohoto roztoku a nechte ho tam přes noc. Ráno ho vyjměte a hrubou stranou houbičky odstraňte všechny připálené zbytky. Nakonec pekáč nebo pánev opláchněte a osušte. I když to tak nevypadá, jde o opravdu rychlý, a navíc ekologický postup.
Čištění pekáče jedlou sodou
Pekáč opláchněte vodou a otřete do sucha. Poté ho posypte jedlou sodou a nechte ji působit asi hodinu. Poté na ni nalijte ocet a počkejte dalších 10 minut. Nakonec pekáč vydrhněte. Při čištění pánve nebo jiného choulostivého nádobí používejte raději houbičku na nádobí. Budete tak mít jistotu, že povrch čištěného předmětu nijak neponičíte. Nakonec vše opláchněte a osušte ručníkem. Je to opravdu levná a účinná metoda, ovšem než budete moci skutečně začít odstraňovat připáleniny, potrvá to nejméně hodinu. Na to se připravte.
Ocet na připálenou špínu
Namočte pekáč do octa (stačí, když ho nalijete dovnitř) a nechte přes noc odpočívat. Poté pekáč pečlivě vydrhněte drátěným kartáčem nebo ocelovou vlnou. Pokud chcete pekáč vydrhnout za všech stran, ale nemůžete ho zcela ponořit do octa, namočte do této tekutiny libovolné textilie a zabalte s nimi nádobí. Připravte se však na to, že štiplavý odér naplní celou kuchyni. Nejlepší proto budete, pokud se na tento způsob čištění vrhnete někde ve venkovních prostorách. Nebudete muset řešit větrání.
Brambora a prostředek na nádobí
Zní to neuvěřitelně, ale opravdu to funguje. Bramboru rozkrojte napůl a vzniklý řez potřete saponátem. Poté ji použijte podobně jako houbu na nádobí a sledujte, jak všechny nečistoty z pekáče mizí. A stejně dobře půjde dolů i rez, pokud na pekáči nějaký bude. Tato metoda funguje nejlépe na malé a ne tak napálené pekáče, se skutečně letitými sazovitými nečistotami si neporadí. Ovšem používá přísady, které s největší pravděpodobností již doma máte, takže vás nic nebude stát.
Citron a sůl na rez
Pokud je váš pekáč navíc i lokálně pokrytý rzí, pak byste měli vědět, že ho můžete jednoduše a ekologicky vyčistit citronem a solí. Jak na to? Na zrezivělé místo nasypte velkou vrstvu soli. Poté rozkrojte citron (nebo limetku) na polovinu a na vrstvu soli vymačkejte šťávu. Vše nechte odstát, a poté setřete rez s pomocí houbičky na nádobí.
Pokud rez zůstane tvrdošíjně na místě, opakujte postup ještě jednou, ale prodlužte čas působení. Vše nechte odpočívat před čištěním další hodinu nebo dvě, dokud rez úplně nezmizí. Nakonec pekáč opláchněte a poté osušte.