Ne vždy je pes na zahradě vítaným pomocníkem. Někdy to může být přesně naopak. Vyhnat ho ze záhonů je snadné.
Pes na zahradě nemusí být jen radost – naopak, někdy vám může nechtěně připravit spoustu starostí. Například to, že hrabe na záhoncích, kam jste nedávno zasadili zeleninu nebo květiny. Lze ho to však poměrně snadno odnaučit, jen musíte vědět, jak na to.
Použijte přirozené psí repelenty
Pes hrabe na záhonku proto, že na něm něco cítí – to byste si měli uvědomit jako první. Musíte se tedy postarat o to, aby tomu tak nebylo. Skvělý je repelent připravený ze šťávy citrusů (například té citronové nebo pomerančové). Stačí ho nastříkat na záhonky a počkat si na účinek. Vše je však třeba jednou nebo dvakrát do týdne zopakovat.
Pomůže chilli i pepř
Pokud citrusová vůně nezabere, budete muset přistoupit na trochu těžší kalibr. Tím jsou chilli papričky nebo pepř. Pokud pes hrabe na záhonku, můžete je na něj jednoduše rozhodit. Psa bude štípat čenich a možná i oči, ale jinak mu to neublíží, velmi rychle se tak naučí, že na vašich záhoncích hrabat opravdu nemá. Na stromy, které ničí svou močí, pak jednoduše pověste sáček s chilli nebo pepřem. Tuto ochranu však také nezapomeňte pravidelně obnovovat.
Naučte svého psa poslušnosti
Psu také musíte vysvětlit, že to, co dělá na vaší zahradě, je jednoduše špatné. Buďte tedy v prvních dnech s ním a ze záhonu ho vždy odvolejte. Za poslušnost si zaslouží nějaký pamlsek, na to nezapomeňte. Myslete však také na to, že některá plemena, jako třeba teriéři, mají hrabání v povaze. Vyhraďte jim tedy jednu část zahrady, kde hrabat mohou (bohužel ani to nezaručí, že se na vaše záhonky už nepodívají).
Proč pes žere hlínu
Ne vždy se však potíže s „obhospodařováním“ záhonků omezují jen na hrabání. Může se totiž stát, že pes bude hlínu i jíst. A co dělat? Možná váš pes jen ucítil něco chutného smíchaného se zemí, takže se rozhodl jednoduše ochutnat. Ovšem konzumace zeminy může signalizovat i vážný zdravotní problém nebo například špatnou výživu. Tento problém má i odborné pojmenování – označuje se jako kompulzivní geofagie a může být příznakem jednoho z následujících problémů:
- Nutriční nerovnováha nebo nedostatek minerálů,
- anémie,
- žaludeční potíže nebo poruchy trávicího traktu.
Rozhodně se tedy vyplatí navštívit s problémem veterináře, pokud trvá delší dobu.
Když pes žere své výkaly
Existují však i další nepříjemnosti, které se svým psem můžete zažívat. Psi například mohou žrát výkaly: ať už své vlastní nebo ty, které najdou na zahradě. Leckdy to dělají štěňata, která vidí, jak je matka olizuje (a snaží se její počínání napodobit). Důvodem může být i strach – pokud se pes bojí trestu, může své vykaly sníst.
Anebo může být prostě zvědavý. Ucítí nějaký zvláštní pach a zajímá se o to, jak chutná. Může však jít také o přirozenou reakcí na nedostatek živin. Proto se vždy svého mazlíčka snažte krmit komplexním krmivem.