Jak získat dotaci Dešťovka: Na využití šedé i dešťové vody až 110 000 Kč

Dešťovka je jméno pro dotační program, který umožní lidem efektivně využít dešťovou a šedou vodu. Zjistěte, kolik z ní můžete získat.

Pár kapek glycerinu do sudu s vodou vám pomůže šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dotace na dešťovou vodu alias dešťovku se týkají finančních podpor, které jsou poskytovány jednotlivcům, firmám nebo organizacím na instalaci zařízení, určených pro její využití. Cílem dotací je podpořit udržitelné využívání vody a snížit zátěž na veřejné vodovodní systémy. A protože stát v posledních letech klade na ekologii opravdu velký důraz, mohou i běžné domácnost získat opravdu vysoký bonus (až 110 000 Kč) – ovšem za splnění určitých podmínek.

Co je to dotace Dešťovka

Tento program vznikl v roce 2017 (poskytovatelem je Ministerstvo životního prostředí) a od 12. října 2021 přešel pod dotační program Nová zelená úsporám. Jde o jeden z mechanismů, kterým se stát snaží bojovat se stále častějším a silnějším suchem. Předpokládá se, že Dešťovka bude stejně jako NZÚ, pod který spadá, pokračovat minimálně do roku 2030. Na její využití máte tedy času dost. Podle probíhajících výzev k předkládání projektů (č. 1/2021 resp. č. 2/2021) je aktuálně na všechny projekty připraveno 6 miliard Kč pro rodinné domy a 5 miliard Kč pro bytové domy.

Žádosti je možné podávat do 30. 6. 2025 nebo do vyčerpání finančního polštáře. Dotace na dešťovku lze uplatnit na nákup a instalaci dešťových nádrží, čerpadel, filtračních systémů a dalších zařízení potřebných k zachycování, sběru, čištění a využívání dešťové vody. Tyto systémy umožňují využívat dešťovou vodu pro závlahu zahrad, splachování toalet, mytí aut, či dokonce i pro pití a vaření ( zde už je však samozřejmě třeba její vhodné ošetření). Mírně se však liší podle toho, kde bydlíte.

Jak využít šedou vodu nebo dešťovku

Dotace Dešťovka je zaměřena na využití dešťové a tzv. šedé vody. A co to vlastně je? „Šedá voda“ je termín používaný k popisu odpadní vody, která vzniká v domácnostech, průmyslových podnicích nebo jiných zařízeních. Tento druh vody je nazýván „šedý“ kvůli svému vzhledu, který se liší od čisté pitné vody. Šedá voda obsahuje různé druhy znečištění, jako jsou zbytky potravin, mycí prostředky, šampony a další látky. Existují různé technologie a systémy, které umožňují recyklaci a znovupoužití šedé vody, což přispívá k úsporám vody a ochraně prostředí.

Jak využít šedou vodu nebo dešťovku iZdroj fotografie: Pixabay

Dotace však lze čerpat i na jiné typy odpadních vod. Odpadní vody se obvykle dělí do tří kategorií: černá voda, šedá voda a dešťová voda. Černá voda představuje odpadní vodu z toalet, která obsahuje lidské exkrementy a další toxické látky. Naopak šedá voda je znečištěna méně a může být dále využita, například pro zavlažování nebo splachování toalet. Dešťová voda je srážková voda, která je sbírána a využívána pro různé účely, jako je například zavlažování zahrad.

Jak vysokou dotaci lze získat?

Dotace Dešťovka je rozdělena do několika sekcí. Získat můžete:

  • až 55 000 Kč na zalévání dešťovou vodou
  • až 65 000 Kč na zalévání a splachování WC dešťovou vodou
  • až 65 000 Kč na využití šedé vody
  • až 110 000 Kč na využití šedé i dešťové vody

Ale pozor – podporu lze získat maximálně na 50 % výdajů, které vám realizací a instalací projektu vznikly.

O jakou dotaci jste si už někdy požádali vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články