Meteorologové určili přesnou předpověď na celý červen: Blíží se počasí, ze kterého zahrádkáři jásat nebudou

                   

Počasí se bude v jednotlivých dekádách měsíce června značně lišit. Podívejte se, jak si naplánovat některé práce na zahradě nebo kdy si už předem namasírovat svaly kvůli tahání těžkých zálivkových konví. Předpověď na celý červen totiž v některých ohledech příliš povzbuzení neskýtá.

První červnová dekáda

V termínu od 1. do 10. června máme podle meteorologů očekávat hlavně zataženo s přeháňkami. Teploty se pak budou pohybovat jen okolo 18 °C, později vystoupají o něco výše. Těšit bychom se prý mohli až na 23 až 28 °C, místy i více. V takových dnech lze očekávat i vyjasnění, které však opět vystřídá zatažená obloha. Objeví se déšť a bouřky.

Do jisté míry tak můžeme usuzovat i počasí na konci roku. Jedna z lidových pranostik totiž říká:Jaká parna se v červnu dostaví, tak se i prosincové mraky postaví. O bouřkách se pak tvrdí, že: „Hřímá-li v červnu, zvede se obilí.“ Ovšem jedním dechem také dávají, že: „Červen mokrý a studený – bývají žně vždy zkaženy.“

Druhá červnová dekáda

V termínu od 11. do 20. června vypadají vyhlídky na počasí v některých ohledech optimističtěji. Především by se mělo vyjasnit. Těšit se můžeme i na slunečné počasí a také na opravdu příjemné téměř letní teploty. A kam se vyšplhá ručička teploměru? Měla by se pohybovat v rozmezí 20 až 24 °C. Ovšem doporučujeme připravit se i na možný vpád tropického vzduchu od jihu. Koneckonců – to samé se stalo v letech 2013 nebo 2015.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tehdy červnové teploty ve druhé dekádě vystoupaly i přes 30 °C. Jiná překvapení by nám ovšem druhá červnová dekáda nachystat neměla. Teprve v jejím závěru se podle aktuálních údajů objeví déšť a samozřejmě také neodmyslitelné bouřky z tepla. A co na to pranostiky? „Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“ Dost možná se tedy máme na podzim na co těšit.

Třetí červnová dekáda

Od 21. června až do konce měsíce počasí trochu překvapí. Zpočátku bude spíše chladno s teplotami okolo 20 °C. Ovšem několik posledních dnů bude opravdu vonět prázdninami. Těšit se totiž podle všeho můžeme na několik tropických dnů s průměrnými teplotami v rozmezí 25 °C až 30 °C. Místy si dost možná budeme v ČR užívat i téměř neuvěřitelných 32 °C či 35 °C a více.

Je tedy možné, že zima přijde tento rok dříve. Protože jedna pranostika říká, že: „Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.“ A jak je vidět, tohle rozhodně platit nebude. Naopak. A potěšení asi nebudou ani milovníci myslivosti. „Pláče-li červen a neoschne žitko, v zajících, koroptvích budem mít řídko,“ říká se. A jak to vypadá, přesně takto to bude.

iZdroj fotografie: Pixabay

Červnové rekordy pro ČR

Na závěr si nechme ještě několik čísel. Poté totiž uvidíte, že něco podobného se v ČR děje celkem pravidelně. Jaké jsou teplotní rekordy pro tento měsíc?

  • Dlouhodobý teplotní normál během měsíce června činí 18,1 °C.
  • Nejteplejší červen byl zaznamenán v roce 1811, mohl se pyšnit průměrnou teplotou 22,5 °C.
  • Nejchladnějším prvním měsícem klimatického léta byl naopak ten v roce 1923, kdy se průměrná měsíční teplota pohybovala okolo hodnoty 13,2 °C.

A kdy nastane očekávaný letní slunovrat? Letos se tak stane před polednem 21. června v 11 hodin a 14 minut.

Jak vám zkříží předpověď počasí na červen plány na údržbu zahrady?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články