Všechna univerzální a kouzelná použití jedlé sody na zahradě: Pomůže defacto s čímkoliv, je levná a aplikuje se opravdu snadno

                   

Také se každý rok potýkáte s nájezdy škůdců? Pak se s nimi jednou pro vždy rozlučte – stačí k tomu jen málo. Musíte totiž sáhnout do spíže pro ingredienci, kterou tam zcela běžně máte. Jde o jedlou sodu. Právě ta dokáže proti celé řadě škůdců velmi efektivně zakročit. Musíte jen vědět, jak ji správně použít.

Jedlá soda proti škůdcům

Přečtěte si, jak soda působí na mravence a jiné škůdce a proč ji zkušení zahradníci používají téměř denně. Například na mravence stačí obyčejný postřik. Snadno si ho připravíte smícháním 2 polévkových lžic jedlé sody ve 2 litrech vody. Nastříkejte roztok nahoru na mraveniště a poté zakryjte oblast mulčem z trávy nebo jiným hustým materiálem.

Druhou možností je suchá soda samotná nebo smíchaná s cukrem. Mraveniště stačí jedlou sodou jednoduše posypat. Pokud ji použijete v čisté formě, pak se mravenci po nějaké době prostě odstěhují (aplikaci je nutné opakovat). A pokud ji smícháte s cukrem, hmyz se touto pochoutkou nakrmí, a později jednoduše uhyne.

Postřik na housenky ze sody

Trápí vás spíše housenky běláska zelného nebo jiní žraví škůdci? Pak na ně vyzrajte postřikem vyrobeným z:

  • 2 polévkových lžic jedlé sody
  • 2 polévkových lžic strouhaného pracího mýdla
  • a 10 litrů vody.

Sodu a mýdlo jednoduše rozpusťte v desetilitrovém kbelíku s vodou a nastříkejte tento roztok na postižené rostliny ráno a večer po dobu 10 dnů. Uvidíte, že se škůdci velmi rychle odstěhují jinam nebo přímo zahynou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda na padlí

Prostřednictvím jedlé sody se můžete zbavit i obávaného padlí. Tentokrát však budete muset do receptu přidat olej. A v jakém poměru?

  • 10 polévkových lžic jedlé sody
  • a 1 polévkovou lžíci libovolného rostlinného oleje.

Obě složky smíchejte, přilijte litr vody a rostliny ošetřujte vzniklým roztokem dvakrát denně za suchého počasí. A pamatujte si, že jedlou sodu lze použít i jako výživu pro rostliny (2 lžíce sody na 10 litrů vody). Před použitím jedlé sody jako hnojiva však zalijte své květiny nebo zeleninu čistou vodou.

Jaká hnojiva máte na zahradě v oblibě vy?

10 neotřelých způsobů, jak v domácnosti využít jedlou sodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články