Co s vypálenou žárovkou: Rozhodně nepatří do koše

Žárovka dosloužila a vy nevíte, kam ji vyhodit? Podle toho, jakým druhem jste svítili, se rozhodne, zda jí bude lépe v koši nebo ve sběrném dvoře.

i Zdroj fotografie: Alexmrb / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Žárovky jsou nedílnou součástí každé domácnosti a zdroj světla, bez kterého si život umíme jen těžko představit. Přesto celá řada lidí netuší, jak s nimi naložit ve chvíli, kdy doslouží, a to i navzdory tomu, že Češi platí v Evropě za přeborníky v recyklaci. Zjistěte, do jakého odpadu patří různé druhy žárovek, kam vyhodit rozbitou žárovku a proč se vyplatí je třídit.

Kam vyhodit starou žárovku

Rozhodování, kam vyhodit vypálenou žárovku, může být matoucí. Materiál, ze kterého je vyrobená, často lidi vede k tomu vyhodit ji do kontejneru na sklo. Další materiály, které jsou její součástí, se ale těžko oddělují, proto žárovka do skla nepatří a je nutné ji vyhodit směsného odpadu. Předtím ji ale obalte novinami nebo vložte třeba do krabičky od čaje, nehrozí tak, že se rozbije a poraní tak pracovníky, kteří odpad třídí, radí web Recycling Bins.

LED žárovky se vyplatí recyklovat

Stejně tak můžete do směsného odpadu vyhodit starou LED žárovku, která je úspornější než ta klasická, jak jsme psali i na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři. Lepší možností je ale v tomto případě nasbírat jich více a odvézt do sběrného dvora nebo do obchodu s elektrozbožím, kde se často nachází speciální koše. Tento druh žárovek se totiž vyplatí recyklovat, neboť kromě skla obsahuje takové obnovitelné materiály jako plast nebo kovy. Tím, že žárovku nevyhodíte do koše, přispějete k ochraně životního prostředí. A to je například pro mě docela silná motivace.

Zářivka do koše nepatří

Jiný případ jsou zářivky, které do směsného odpadu nepatří. Jsou sice úspornější – až o 80 %, jak jsme také psali na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři), obsahují však rtuť, která je člověku i jeho okolí nebezpečná. Pokud se rozbije, mohou škodlivé látky proniknout do ovzduší a podzemních vod nebo ohrozit pracovníky, kteří odpad třídí. Odevzdejte je v obchodě, kde jste je zakoupili (ten má povinnost je přijmout) nebo ve sběrném dvoře.

Stará žárovka iZdroj fotografie: Pixabay
Podle druhu rozhodněte, jak s vypálenou žárovkou naložíte

Jestliže jste zářivku rozbili, vypněte proud – pokud je ještě nevyšroubovaná – a vyvětrejte pořádně místnost. Teprve poté s gumovými rukavicemi střepy ukliďte.

Staré žárovky oživí interiér

Žárovky, které dosloužily, nemusíte rovnou vyhodit do elektroodpadu, o čemž redakci přesvědčila paní Irena z Českých Budějovic. „Používám je jako malé vázičky na květiny, stačí odšroubovat kovovou část.“ Žárovku s květinou pak můžete použít jako závěsný květináč, nebo ji přilepit k něčemu, co poslouží jako stojánek, například kousku dřeva. „V prosinci budeme s vnoučaty z žárovek vyrábět ozdoby na vánoční stromeček,“ podělila se s dalším nápadem čtenářka. Více nápadů, jak staré žárovky využít, najdete na webu Networx.

Jak nakládáte se starými žárovkami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články