Kapradinu doma nepěstujte, podle pověr do domu přitahuje zlé duchy

Existuje několik lidových přesvědčení, která tvrdí, že kapradiny mohou do domu přitahovat duchy nebo špatnou energii.

Kapradinu doma nepěstujte, podle pověr do domu přitahuje duchy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi běžně pěstovanými pokojovými rostlinami vyniká kapradina nejen svým starobylým původem, ale i hustě utkanou peřinou pověr, která ji obklopuje, a vytváří fascinující gobelín mýtů, legend a zajímavých faktů, které rozhodně stojí za to znát.

Něco málo o kapradinách

Kapradiny patří mezi rostliny, kterým se daří po celém světě, s výjimkou ledových oblastí Antarktidy, jak informuje web VašeLepšíÚčetnictví. Všem váže se k nim i řada pověr – možná právě kvůli tomu, jak fascinující jsou. Kapradiny prý působí jako magnet na duchy a přitahují do domácnosti neviditelné bytosti. Z této představy může pověrčivým lidem přeběhnout mráz po zádech – ale nemusíte se bát, rozhodně to neplatí pro všechny druhy. Nejvíce se prý tyto negativní jevy pojí s těmito známými druhy:

  • srpovice (Cyrtomium falcatum)
  • netík (Adiantum tenerum, Adiantum radianum)
  • žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum)
  • sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)

Nicméně existuje země, ve které jsou tyto rostliny vnímány spíše pozitivně – Velká Británie. V anglických pověstech je kapradí talismanem lásky, o němž se věří, že posiluje pouta mezi milenci a vede osamělá srdce k nové lásce, jak informuje web DesateroTváříOsobnosti. Vyšívaná vyobrazení kapradin proto často zdobí oděvy a ložní prádlo a každý steh je tak modlitbou za blaho a štěstí nositele. Zajímavé, že? A pokud ani vy pověrám nevěříte a kapradiny si do svého domova pozvat jednoduše chcete, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři tyto druhy.

sukulentní rostliny

Důvody, proč si (ne)pořídit tlustici. Věříte zažitým pověrám a mýtům, nebo se nenecháte ničím odradit od její krásy?

Lék a kulinářská pochoutka

Kromě lidových pověstí má ovšem kapradí vážené místo i v tradiční medicíně. Jeho léčivé vlastnosti se využívají již po staletí a nabízejí léky na neduhy, které moderní medicína často přehlíží. Nicméně užití napřímo se nedoporučuje, mnohem lepší je podle mých zkušenostní svěřit se do rukou nějakému zkušenému bylinkáři a jeho extraktům.

Ne vždy je přítomnost pokojových rostlin tak prospěšná, jak se o ní tvrdí – lidové pověry říkají, že kapradina a břečťan škodí iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy je přítomnost pokojových rostlin tak prospěšná, jak se o ní tvrdí – lidové pověry říkají, že kapradina škodí

Přírodní repelent

Jednou z nejkurióznějších vlastností kapradin je ovšem jejich schopnost odradit hlodavce. Často stačí vytvořit osázený perimetr kolem domu a tyto nevítané hosty snadno udržíte na uzdě i bez různých chemických řešení z obchodu. Jde tak o přirozenou a ekologickou možnost ochrany proti škůdcům, která vás navíc prakticky nic nestojí. Jednou zasazené kapradí totiž funguje spolehlivě po mnoho a mnoho let.

Kterým kapradinám se v domě daří nejlépe? Podívejte se na tyto druhy

Jaké pokojové rostliny nejraději pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články