Muškáty mohou ohrozit zvířecí miláčky i rodinné vazby: Důležité informace, které by měl znát každý, kdo je chce pěstovat

Muškáty jsou považovány za poměrně univerzální balkonovou rostlinu, ovšem v posledních letech se ukazují i jejich nevýhody.

i Zdroj fotografie: Freepik / Lilia Moroz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Muškáty (Pelargonium) patří mezi velmi oblíbené balkonové rostliny, ovšem v posledních letech se objevuje tendence pěstovat je i jako pokojové. V květináčích doma se objevují především tři: vonný muškát růžový, (Pelargonium graveolens), pelargonie břečťanolistá (Pelargonium peltatum) a velkokvěté muškáty (Pelargonium grandiflorum). Ne vždy je však jejich pěstování zcela vhodné. Kdy bude lepší se mu raději vyvarovat?

Kdo by neměl pěstovat muškáty

Nezáleží na tom, zda s vám doma objevují pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty nebo třeba pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) alias převislé muškáty. V první řadě byste si měli ověřit, zda na ně nejste alergičtí. I tyto nenápadné rostliny totiž mohou způsobovat nepříjemné dýchací problémy nebo třeba vyrážku.

A nebezpečné mohou být i pro domácí mazlíčky, protože jejich listy jsou jedovaté. Lidové tradice pak tvrdí, že pěstuje-li muškáty žena, je odsouzena k osamělosti. A pěstování muškátů tam, kde spolu žijí mladí manželé, prý zase do jejich života přinese četné skandály a nepříjemnosti.

V jakém případě není vhodné pěstovat doma muškáty iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pečovat o muškáty v zimě

Ovšem pokud se přes tato negativa rozhodnete tyto krásné pokojové rostliny pěstovat, měli byst zjistit, jak se o ně starat během aktuálního ročního období. Muškáty pocházejí z jižní Afriky, proto je jasné, že v našich podmínkách nemohou zůstat na zimu venku. Mají však schopnost bez problémů zvládat dlouhé období sucha a přežít jen s minimálním množstvím vody. Právě tato jejich vlastnost se dá využít při jejich zimování.

Rostliny, které jste pěstovali v květináčích a truhlících, v nich můžete nechat. Nejdříve je však očistěte od uschlých listů, výhonky zkraťte zhruba na polovinu a kořenový bal nechte mírně proschnout. Potom dvě pelargonie přeneste do světlé místnosti, kde se teplota pohybuje v ideálním rozmezí, tedy nejlépe od 5 do 10 ° C. Při vyšší teplotě by předčasně rašily. Vhodné jsou sklepy či garáže, chodby, schodiště, verandy. Platí při tom zásada, že čím je v místnosti méně světla, tím nižší by v ní měla být teplota.

Nezapomeňte na vhodnou zálivku

Během zimy muškáty občas zalijte, stačí přibližně jednou za měsíc, a odstraňujte zaschlé listy. Pokud výhonky, které získáte zkracováním před zazimováním, nejsou měkké, ale dobře vyzrálé, dají se použít na rozmnožování. Nařízněte je na délku 8 až 10 cm a na každém ponechte dva až tři listy, ostatní odstraňte. Konce namočte do stimulátoru růstu a zasaďte je do hloubky asi 3 cm do substrátu, klidně o něco hustěji vedle sebe.

V jakém případě není vhodné pěstovat doma muškáty iZdroj fotografie: Depositphotos

Použít můžete větší květináč nebo bedničku nebo odřezky zasaďte po jednom do malých květináčů. Všechny tyto metody budou určitě úspěšné – vyberte si tedy tu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Dejte je na světlé místo, zalijte a v následujících týdnech udržujte substrát vlhký. Nejvhodnější teplota na zakořenění malých řízků muškátů je 18 až 20 ° C. Asi po měsíci řízky zakoření a můžete je přesadit do kvalitního substrátu.

Jaký názor máte na pěstování muškátů vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články