Kdy letos odstranit květy česneku, aby se zvětšila velikost palic a zintenzivnila chuť: Hlavní je nepřehlížet první signály

                   

Pokud pěstujete česnek, měli byste se seznámit se základními pravidly péče. Občas je totiž nutné přistoupit některým zvláštním pravidlům. Jen optimální zálivka a hnojení rozhodně nestačí – zbavit se totiž musíte i květů, které mohou vaši úrodu velmi negativně ovlivnit. A jak si s nimi poradit?

Kdy odstranit květy česneku

Pro začátek své rostliny pozorně sledujte – česnek vám totiž dá vědět, jakmile se bude chystat kvést. Tehdy se v jeho středu objeví ztluštělý stonek, který bude velmi rychle mířit nahoru. A pokud se to stane, tak rozhodně nesmíte čekat – čím dříve ho odstraníte, tím lepší vaše úroda bude. A co si počít? Nemusíte ho hned stříhat. Je to zcela zbytečné a mohli byste nechtě poškodit i jiné listy.

Místo tohoto přistupte k ruční práci. Česnek si ve spodní části opatrně přidržte a jemným tahem květ jednoduše ze středu vytáhněte. Půjde to skoro samo. Květy lze hodit na kompost nebo je použít jako základ na výluh nebo hnojení, které zároveň odpudí i půdní škůdce. Po osmi dnech je vhodné listy česneku v horní části svázat na uzel, aby se problém neopakoval.

Čím pohnojit česnek pro větší úrodu

V této době je také vhodné dodat česneku živiny. Postará se o to kyselina jantarová a salicylová a amoniak. A jaké množství těchto složek budete potřebovat?

  • 2 gramy kyseliny jantarové,
  • 2 polévkové lžíce kyseliny salicylové
  • a 2 polévkové lžíce amoniaku.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Vše rozpusťte v 10 litrech vody. Voda by měla být odstátá a teplá. Kyselina jantarová se leckdy rozpouští jen obtížně, proto by měla být předem rozpuštěná v samostatné nádobě s horkou vodou. Výsledný roztok se aplikuje na listy česneku postřikem. V případě potřeby toto hnojení během sezóny ještě jednou zopakujte. Uvidíte, že vám váš krásný česnek budou závidět i sousedé.

Jaké triky používáte pro zvýšení výnosu česnekového pole vy?

A jak česnekovou úrodu zpracovat? Vyzkoušejte například oblíbený konfitovaný česnek
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články