Když holub přiletí na váš parapet: Podle pověr vás připravuje na konflikt v rodině

Pokud na svém parapetu nevidíte holuby právě rádi, pak byste měli vědět, že mnohdy je podobně vnímají i lidové pověry.

Když holub přiletí na váš parapet: Podle pověr vás připravuje na konflikt i Zdroj fotografie: Bibhas87 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Když se na vašem parapetu objeví holub, je to, jako by se malá část oblohy snesla do srdce vašeho domova, aby vám pošeptala tajemství vesmíru. Ano, chápeme že obvykle to tak necítíte – ale kdo ví? Možné se jednou vyplatí vsadit na lidové pověry. Mohou vám totiž pomoci nahlédnout do budoucnosti. Koneckonců – ptáci se k věštění používali už od starověku.

Holub: posel dobrých zpráv

Návštěva holuba prý předpovídá rodinné neshody – tedy tak to alespoň praví lidový folklór. Ovšem podle mojí tety se přitom zapomíná na jeden důležitý detail: holubů totiž musí být více a musí mezi sebou bojovat. Jinak naopak přináší štěstí a harmonii. Například zdravý, pestře zbarvený holub odpočívající na okně je často považován za předzvěst blížících se radostných životních změn.

sukulentní rostliny

Důvody, proč si (ne)pořídit tlustici. Věříte zažitým pověrám a mýtům, nebo se nenecháte ničím odradit od její krásy?

Strážce na římse

V mnoha kulturách je holub odpočívající na okenním parapetu považován dokonce za strážce, který chrání domácnost před neštěstím, jak informuje web ZapustiByznes. Tento ochranný aspekt je natolik ceněný, že se v některých oblastech se lidé snaží tyto opeřené strážce dokonce přilákat ( jak jinak než vhodnou potravou). Některé aspekty holubího chován se však rozhodně vyplatí sledovat – někdy totiž mohou z budoucnosti naznačit mnohem víc.

  • Holub v nesnázích může naznačovat možné konflikty a nabádat k sebereflexi a opatrnosti.
  • Dobře nakrmený holub naznačuje blížící se „přílet“ rodičů nebo jiných starších lidí.
  • Přítomnost mladého ptáka bývá zase vykládána jako znamení nových známostí nebo začátků.
Podle pověr a lidových pověstí může přílet holuba na váš parapet znamenat výskyt velmi nepříjemného konfliktu v rodině. iZdroj fotografie: Pixabay
Podle pověr a lidových pověstí může přílet holuba na váš parapet znamenat výskyt velmi nepříjemného konfliktu v rodině

Klepání předznamenává změnu

Holub klovající do okna je podle webu ProŽeny dalším zajímavým prvkem v této skládačce. Podle pověstí se nesnaží pouze o upoutání pozornosti, ale má se za to, že signalizuje i životní změny. Povaha těchto změn se prý odráží v chování ptáka:

  • Klidné chování může předpovídat příjemné události, usmíření nebo vyřešení problému.
  • Radostné vrkání je často spojováno s oslavami, jako jsou svatby nebo jiná významná setkání.

Bohužel ne vždy si můžeme přítomnost těchto ptáků na okně takříkajíc dovolit. Ať už se nám to líbí nebo ne, nebývají totiž právě čistotní. Ovšem pokud je chcete vystrnadit, snažte se k nim být co nejšetrnější (pro jistotu). Chalupáři-Zahrádkáři doporučují třeba chilli papričku.

Další zajímavosti o holubech prozradí známý chovatel Jaroslav Čechura

Na jaké pověry nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články