Když mají rajčata fialové listy: Na vině je teplota a deficit živin

Naučte se o svá rajčata postarat správně. Mají-li fialové listy, pak bude pravděpodobně problém v péči, kterou jim dopřáváte.

Když mají rajčata fialové listy: Na vině je teplota a nedostatek živin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou oblíbená na zahradách po celém světě pro své všestranné a výživné plody. Jejich pěstování však obvykle není bez potíží. Jedním z problémů, který se může objevit, jsou fialové listy. Tento jev je podle mých zkušeností obvykle známkou stresu z prostředí nebo nedostatku živin. Naštěstí s tím lze podle informací z webu iReceptář  rychle něco udělat.

Vliv nízkých teplot nepodceňujte

Rajčata jsou teplomilné rostliny, kterým se podle webu NašeZahrada daří při stálých teplotách. Pokud jsou vystaveny chladu (zejména v raných fázích růstu), mohou vykazovat známky stresu – mezi ty opravdu typické patří právě purpurové zbarvení listů, jež se obvykle pojí i s jejich povadnutím. Způsobuje ho zpomalení absorpce fosforu způsobené nízkými teplotami. Jak své rostliny před tímto problémem ochránit? Možností je hned několik:

  • Nanesení vrstvy mulče kolem rostlin může pomoci udržet teplotu půdy.
  • Používání plachet nebo fóliových krytů na řádky během chladnějších nocí může mladé rostliny ochránit před chladnými výkyvy.
pěstování rajčat

Domácí ochránce rajčat: Od škůdců a plísně je ochrání obyčejné mléko

Nedostatek fosforu jako problém

Častou příčinou fialových listů u rajčat je nedostatek fosforu. Tato základní živina je klíčová pro přenos energie a fotosyntézu v rostlině. Na tento problém obvykle ukazuje i výrazně zpomalený růst. Jako první pomoc proto doporučujeme vsadit na použití vyváženého, kompletního hnojiva, které obsahuje fosfor, draslík a hořčík a rostlinky tak povzbudí a vyživí opravdu komplexně.

Pokud se vašim rajčatům nedaří tak, jak byste si představovali, zkontrolujte jejich pěstební podmínky. Ledacos ještě zachráníte. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se vašim rajčatům nedaří tak, jak byste si představovali, zkontrolujte jejich pěstební podmínky. Ledacos ještě zachráníte

Význam stopových prvků

Pro zdraví rostlin rajčat jsou zásadní také stopové prvky, jako je železo a mangan. Nedostatek těchto živin může rovněž zapříčinit výskyt fialových listů. Při jejich doplňování se však lépe než klasická zálivka osvědčuje listová výživa (snadno ji pořídíte v zahradnictví). A vsadit lze i na jód (5 kapek na 10 litrů vody), který může pomoci při ochraně rostlin před houbovými chorobami a jako bonus dokáže i stimulovat jejich růst. A aplikovat lze i ocet, který si Chalupáři-Zahrádkáři také velmi oblíbili.

Čím hnojíte svá rajčata aktuálně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články