Miniaturní dům o délce pouhých 6 metrů, který nabídne plnohodnotné vybavení a bydlení

                   

Protože lidí na Zemi přibývá, a prostor pro stavbu nových nemovitostí se neustále zmenšuje, přichází do módy bydlení v miniaturních domech. Pokud dům navrhli architekti, tak i na takto malém prostoru najdeme vše, na co jsme zvyklí u domu běžné velikosti. Má to několik výhod. Jednak dům zabírá daleko méně prostoru, je méně nákladný, a lze ho při dobré konstrukci převážet.

Může tedy být max. 3,5m široký, a 11m dlouhý. Tyto rozměry platí pro Evropu, v Americe to může být jinak. Pokud je dům správně navržený, je v něm kuchyně, koupelna a wc, ložnice, a prostor pro trávení volného času. Kvůli převozu je stavba limitována hmotností, a tak je v podstatě celá konstrukce dřevěná.

Co vede lidi ke stavbě mobilních domů

Kromě mobility, je to stále více potřeba se zbavit drahých nájmů, hypotéky, a snaha o zachování přírody a životního prostředí pro budoucí generace. Hodně lidí si začíná uvědomovat závažnost stavu životního prostředí, a klasické domy, které vyžadují hodně materiálu, prostoru a jsou nákladné, se jim přestávají zamlouvat.

Tohoto trendu se s chutí chopili architektonické kanceláře, a v relativně krátké době vymysleli miniaturní domy, které splňují požadavky zákazníků na bydlení v těchto domech. Pokud zvolíme stacionární dům, tak nám stále zbývá k řešení připojení k vodovodu, elektřině, popř. plynu, kanalizaci. A vyběhat povolení pro sítě je stejné u klasického domu, jako u miniaturního. Proto si dost lidí začalo volit variantu mobilních domů, kde tyto povolení není třeba získat, neboť vše je vyřešené jinak.

Konstrukce mobilního domu

Můžeme si uvést jeden příklad za všechny, co se týká mobilního domu. Aby majitelka mohla svůj dům snadno přemísťovat, muselo být splněno několik podmínek. Tou první je, jeho hmotnost musí být do 3,5t. To umožňuje převážet dům jako vlek za osobním automobilem, a stačí oprávnění skupiny B. také je omezená šířka a výška. Jako základ domu byl zvolený dvou-osý přívěs.

Ten má délku 6m. vnější obložení je provedené ze dřeva, protože je to přírodní materiál. Tepelnou izolaci tvoří bavlna, len, konopí a vlna. Vnitřní prostor je obložený prkny z borovice, dubu, a smrku. To zajišťuje uvnitř příjemný tepelný komfort. Střecha je natřena na zeleno, aby lépe zapadala do venkovního prostředí.

Vnitřní uspořádání prostoru

Když vstoupíme dovnitř, jsme v obývacím pokoji. V něm je i úzký stůl, který společně s lavicí slouží jako jídelní kout, nebo malá pracovna. V lavici jsou skryté úložné prostory. Současně lze lavici rozložit na spaní pro případnou návštěvu. Jako další úložné prostory slouží regály, kam lze naskládat věci pro běžné užívání, a máme tak přehled kde co je. I tak je zde dost místa pro snadný pohyb.

iZdroj fotografie: Living Design For A Tiny House

Hned za obývacím pokojem je kuchyně, která je vybavená všemi spotřebiči určenými pro přípravu jídel. Také je zde pračka, a kamna na tuhá paliva, kterými lze v chladném období dům vytopit. Dům má také plnohodnotnou koupelnu, i když rozměrově musí odpovídat rozměrům celého domu. Je zde sprcha s teplou vodou, pračka, úložné boxy. A také toaleta. Protože výška domu je nadstandardní, bylo nahoře zřízeno vrchní patro. Sice je přístupná po bočním schodišti. Část podkroví je řešena jako úložný prostor, a další část jako ložnice pro dva lidi.

iZdroj fotografie: Living Design For A Tiny House

A jak je majitelka spokojená?

Dům byl majitelce předán v létě, a ta v něm v současné době žije sama s kočkou. Jediné, co nevíme, je, kolik celá výstavba stála. Tato informace se nikde neobjevila. Tak můžeme jen doufat, že cena byla příznivá. Určitě by to pomohlo v rozhodování dalším lidem, kteří podobnou alternativu bydlení zvažují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články