Muž koupil 12 běžných přepravních kontejnerů a proměnil je v jeden obrovský luxusní dům

                   

Kdykoli vidím články o lidech, kteří stavěli jedinečné domy z netradičních materiálů, jsem vždy trochu v úžasu. Tam, kde bydlím, je většina domů cihlová. Cihla je normou. Když přemýšlím o svém vysněném domě – který není tím, ve kterém teď bydlím – je z cihel. Abych byl přesný, šedá cihla. Když jsem viděl malé domky vyrobené ze starých zahradních přístřešků nebo monstrózní domovy postavené z přepravních kontejnerů, uvědomil jsem si, že musím myslet mimo krabici – v mém případě mimo cihlovou krabici.

Když už mluvíme o obludných domech postavených z přepravních kontejnerů, můj dům je opravdu monstrum. Z dálky to vypadá jako krásný, moderně navržený dům, že? A to je přesně to, čím to je. A z dálky byste také neuhodli, že toto dílo bylo vytvořeno z přepravních kontejnerů, pokud by vám to někdo neřekl.

Přepravní kontejnery nejsou levné

Ale než si začnete myslet, že by to byl úžasně levný způsob, jak postavit dům, zamyslete se znovu. Samozřejmě, zda je něco drahé, či nikoli, je subjektivní. A faktorem může být i to, kde žijete. Například tam, kde žiji já, je průměrná cena domu přes 1 milion dolarů. Ale já žiji ve velkém městě. Někdo, kdo žije v malém městě nebo na venkově, si může koupit dům za zlomek ceny. Přepravní kontejnery nejsou levné.

Kolik přesně tedy stojí přepravní kontejner? Očekávejte, že za použitý kontejner o délce 20 stop zaplatíte od 2 500 USD, přičemž větší a novější kontejnery jsou dražší. A také existují architekti, kteří tvrdí, že pro takový projekt byste měli používat pouze zcela nové kontejnery. A každý z nich bude stát přibližně 8 000 USD. To tedy levné není! A pamatujte, to je jen cena jednoho kontejneru. Musíte to tedy vynásobit potřebným počtem kontejnerů a poté přidat další náklady. Je zřejmé, že budete potřebovat pozemek, na kterém dům postavíte. Budete také muset pokrýt náklady na designéry, inženýry, dělníky a další.

Od začátku

Takto popisuje své zkušenosti majitel domu. Majitelé kontejnerového domu Ohaupo v Christchurch na Novém Zélandu dokumentovali proces výstavby svého domu na Facebooku. Jak vidíte, tyto kontejnery nejsou jen položeny na zem. Země byla vyhloubena a položen správný základ. Bylo by lepší, kdyby toto místo mělo vykopaný také suterén, ale základ tvoří betonová deska.

Věci se začaly formovat. V domě jsou otevřené obytné prostory, navržené v průmyslovém designu.  Je zde atrium s vysokým stropem, ve kterém je výrazným prvkem schodiště propojující obytné prostory ve druhém patře. Kontejnery dávají celému  prostoru nádech industriálního stylu.

Na začátku máte pocit, že váš domov je tu snad jen přechodně a jednoho dne se dům zvedne a odejde. Ale postupně to začíná vypadat jako domov. Vyvíjí se z toho dvoupatrový dům. Je v něm spousta oken. Dále je tu garáž, což je v souladu s „průmyslovým“ vzhledem.

Interiér

Ať už bydlení vypadá z venku průmyslově jak chce, je to právě interiér, který zajistí, že váš domov bude moderní a třeba i luxusní. Je tu spousta otevřeného prostoru a díky všem těmto oknům spousta denního světla. A ošklivé kovové schody, o kterých jsme mluvili výše, se proměnily v nádherný středobod. Kuchyně vede přes obrovská automatická garážová vrata do velkého prostoru.

Tento dům má všechno. Hlavní dům na pozemku plus malá chata, garáž a velký venkovní bazén. Uvnitř domu je šest ložnic, tři plnohodnotné koupelny a tři samostatné toalety. Tak co si myslíte? Mohl by to být váš vysněný domov? Nebo máte na mysli něco tradičnějšího?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články