Na předpověď počasí nekoukám, místo toho používám šišku

Zkuste pro jednou zapomenout na předpovědi počasí v televizi a místo tohoto si položte na parapet obyčejnou borovou šišku. Tápat vás určitě nenechá.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Šišky jsou v přírodě více než jen dekorativním prvkem, reagují také na změny vlhkosti vzduchu. Když se vzduch zvlhčí, například před deštěm, šišky pevně uzavřou své šupiny, aby ochránily svá semena před promočením. Naopak za sucha se šupiny otevírají, což usnadňuje šíření semen. A právě díky tomu vám mohou pomoci s předpovědí počasí.

Využití borových šišek jako předpovědí

Využití síly šišek jako předpovědí počasí je velmi jednoduché. Stačí během sucha sebrat šišku, umístit ji do interiéru a pozorovat její chování. Pokud se šupiny začnou zavírat, znamená to zvýšení vlhkosti, což je často známkou blížícího se deště. Pokud naopak zůstane šiška otevřená, naznačuje to, že nás čeká suché počasí.

Spolehlivost předpovědi borových šišek

Může to znít překvapivě, ale tato prastará technika se může pochlubit působivou přesností, která se často blíží 100 %. Ačkoli nemusí poskytovat podrobné zprávy o počasí, rozhodně vás může upozornit na změny vlhkosti a možné srážky ve vašem nejbližším okolí.

Další rostliny, které předpovídají počasí

Jehličnaté stromy, včetně smrků, jedlí a modřínů, umí předpovídat déšť. Když se blíží, mají tendenci sklápět své větve směrem dolů. Toto chování je přirozenou adaptací, která minimalizuje ztráty vody a chrání jejich jehličí před poškozením během silného deště.

Předpověď počasí mnohdy připomíná spíše věštění z křišťálové koule než správně aplikovanou vědu se všemi jejími vymoženostmi iZdroj fotografie: Pixabay
Předpověď počasí mnohdy připomíná spíše věštění z křišťálové koule než správně aplikovanou vědu se všemi jejími vymoženostmi

I kapradiny mohou být překvapivě přesnými předpovídači počasí. Když je vzduch před deštěm plný vlhkosti, kapradiny plně rozvinou své listy. Naopak za sucha nebo když se déšť neočekává, mají tendenci pevně svinout své listy.

Sukulenty (Aloe vera a Echeverie)

Sukulenty jsou proslulé svou schopností zadržovat vodu a také ony mají jedinečný způsob, jak předpovídat déšť. Před deštěm se u nich často projevuje jev známý jako „gutace“. To znamená, že z konečků listů vylučují kapky vody, téměř jako by se potily. Pozorování tohoto jevu může být znamením, že se blíží déšť. Nejjednodušší bývá na pěstování obyčejná tlustice.

Zkuste se proto jednou na radu zeptat šišky iZdroj fotografie: Pixabay
Zkuste se jednou na radu ohledně počasí zeptat šišky

Horniny a minerály to také umí

Kromě rostlin mohou i horniny a minerály napovědět o nadcházejících změnách počasí. Někteří lidé se například domnívají, že náhlé zvlhnutí některých druhů hornin může signalizovat blížící se déšť nebo změnu počasí.

I když nám tedy moderní meteorologie poskytují velmi přesné a podrobné předpovědi počasí, starobylé umění využití borových šišek a pozorování konkrétních rostlin předpovídajících počasí je také poměrně spolehlivou metodou. Určitě se proto nevyplatí na tyto pomocníky zapomínat.

Jaké jsou vaše triky pro určení počasí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články