Co dělat, když orchidej přestane růst? Stačí odemknout její růstový bod a do 24 hodin se změní k nepoznání

Přivést umírající orchidej zpět k životu je snadné, postačí jen odemknout růstový bod, který někdy může omylem zarůst.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Růstový bod je pojem, který často používají milovníci orchidejí, kteří se inspirují anglickými návody. My bychom hezky česky řekli srdéčko, ale anglický název je v tomto ohledu přece jen o něco výstižnější. Pokud totiž srdíčko něco nechtěně zablokuje, pak celá orchidej přestane růst. A jak tomu účinně předejít?

Kdy se srdéčko zablokuje

Orchidej rodu Phalaenopsis, které doma pěstuje, patří mezi hybridy, tedy křížence. A bohužel ne vždy rostou tak dobře, jak bychom si představovali. Nebo spíše naopak – nejdříve rostou jako splašené a později se v růstu zastaví. Na vině přitom nemusí být vaše nedokonalá péče, ale prostě a jednoduše řečeno fyziologická chyba. Příliš rychle rostoucí mladé lístky totiž mohou celé srdéčko doslova zablokovat. A co proti tomu dělat?

Překážejícího listu se zbavte

Obvykle má celou situaci na svědomí jeden jediný list, který srdéčko obemkne příliš těsně a brání tak jeho dalšímu vývinu. Pomoc je tedy snadná – stačí ho opatrně odříznout a odloupnout od středu orchideje. Nenechte se odradit tím, že bude mít po nějakou dobu trochu nepravidelný tvar – velmi rychle to dožene. Nakonec místo řezu ošetřete naředěným peroxidem, abyste zabránili infekci. A máte hotovo – nic víc nebude třeba a orchidej brzy akčně znovu růst.

Zkontrolujte stav kořenů

Ne vždy je však příčina špatného vzhledu a růstu orchideje takto banální. Naopak – problém bývá často i v kořenech. Pokud totiž uhnívají nebo zasychají, tak to může brzy vést k úhynu celé rostliny. Ale nezoufejte, i když kořeny vaší orchideje částečně nebo dokonce zcela orchideje odumřely, vaši květinu lze ještě zachránit. Pomůže vám docela obyčejný písek. Ze všeho nejdříve však rostlinu vyjměte z květináče a odřízněte poškozené kořeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud měla rostlina také nějaké zvadlé nebo shnilé listy, pak je samozřejmě odstraňte taktéž. Nyní na dno květináče s velkým počtem drenážních otvorů nasypte vrstvu drobného štěrku nebo malých kamínků (poslouží jako drenáž) a navrch nasypte hrubší říční písek. Do něj vyhlubte jamku a vložte orchidej dovnitř. Květináč dobře prolijte velkým množstvím vody. Jakmile písek absorbuje potřebné množství vody, tak přemístěte květináč na chladné a světlé místo.

Orchideje vzkřísí pobyt v písku

Písek pravidelně kontrolujte a podle potřeby ho navlhčujte – nikdy nesmí zcela vyschnout. Teď vám nezbývá nic jiného než čekat. Obnova rostliny bude trvat asi dva měsíce, pokud byla předtím v poměrně slušné kondici – v opačném případě se celý proces může značně protáhnout. Během této doby vyrostou orchideji nové kořeny a velmi brzy také listy.

Jakmile alespoň jeden z nich doroste do plné velikosti, vraťte rostlinu zpět do vhodného květináče a orchidejového substrátu. Jestli ji chcete jemně vyjmout z písku, prolijte ji předtím velkým množstvím vody. Nakonec její kořeny důkladně opláchněte a orchidej zasaďte do nového substrátu.

A jakou péči potřebují orchideje v zimě, která se již postupně blíží? Zopakujte si to díky tomuto videu

Jaké jsou vaše triky pro krásné a zdravé orchideje všeho druhu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články