Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během březnového větrání

                   

Větrání se může zdát jako opravdu jednoduchá aktivita, kterou zvládne každý. Není to ale vůbec pravda, protože i při větrání se můžete dopustit mnoha chyb.

Mnoho lidí v zimě nesprávně větrá svůj byt nebo dům. Nábytek stojící proti zdi, nedostatečné větrání, mikroventilace, přílišné vytápění, neochota otevírat okna za špatného počasí. To všechno jsou běžné chyby, díky kterým je vzduch v místnosti zatuchlý nebo dokonce nebezpečný. Jak je to možné?

Nedostatečné větrání a mikroventilace

V každém bytě, kde žije rodina, se voda denně odpařuje z různých zdrojů (včetně dýchání a přirozené vlhkosti). Za podmínek špatného větrání se přebytečná vlhkost usazuje ve formě kondenzátu v nejchladnější části místnosti. V zimě se jedná o obzvlášť příznivé prostředí pro růst plísní. Pokud se okna v zimě otevírají jen na několik minut, je to špatně. Chcete-li se zbavit vlhkosti, musíte je otevřít dvakrát až čtyřikrát denně.

iZdroj obrázku: Pixabay

V létě můžete v klidu nechat okno otevřené na mikroventilaci, aby byl zajištěn čerstvý vzduch. Během zimy to ale není dobrý postup. Malá mezera křídla zpomaluje výměnu vzduchu. Místnost se tolik neosvěží, ale přitom se hodně ochladí a budete zbytečně topit. Kromě toho oblast nad mezerou zůstává neustále chladná a mohou se na ní usadit kapky vlhkosti a vytvořit plísně. Mnohem lepší jsou proto 10 minutové průvany, než neustálé větrání mikroventilací.

Nábytek u zdi a příliš topení po větrání

Ve středu místnosti nelze umístit komodu, skříň nebo postel, to je samozřejmé. Ale umístit je blízko ke zdi, je špatné. Mezi stěnou a nábytkem by vždy mělo být dostatek místa, aby mohl vzduch správně cirkulovat. V bytě s vysokou vlhkostí to přispěje ke vzniku plísní, kterých se budete těžko zbavovat.

iZdroj obrázku: Pixabay

Čerstvý zimní vzduch byt okamžitě ochladí a mnoho lidí zapne nebo zvýší topení. To je častá chyba, kterou lidé dělají a díky které je větrání naprosto zbytečné. Pokud je vám zima, oblékněte se, ale nezapínejte hned topení. Vzduch v místnosti se rychle zahřeje na teplotu, která byla předtím. Nemusíte se proto obávat, že byste doma kvůli větrání mrzli. Stačí, když si na chvilku vezmete svetr nebo se zabalíte do příjemné deky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články