Nejdříve prášek rozpustit, potom s ním do pračky: S takovou taktikou lze ušetřit na pracím prášku

Prací prášek se vyplatí používat trochu jinak, než jste byli doposud zvyklí. Pokud ho rozmícháte ve vodě, výsledek vás příjemně překvapí.

Prací prášek lze snadno nahradit jinými přípravky i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Ve snaze ušetřit každou korunu se hospodyňky už dlouho spoléhají na různé důmyslné strategie, které jim pomáhají lépe stabilizovat domácí rozpočet. Jednou z prověřených, ale zatím ještě málo známých taktik, je i rozpuštění pracího prostředku v teplé vodě před přidáním do pračky, což zajistí maximální využití každé drahocenné kapky pracího prostředku.

Maximální účinnost pracího prášku

Běžný způsob nalévání pracího prostředku přímo do dávkovače pračky může vést k částečnému plýtvání, protože část pracího prostředku se během pracího cyklu nevyhnutelně vyplavuje pryč nebo zůstává v dávkovači – toho jste si už pravděpodobně všimli. Předběžným rozpuštěním pracího prostředku ve vodě a jeho následným nalitím do zásobníku, však podobné negativní jevy eliminujete. A kolik vody použít? Mně se osvědčil poměr 1 dílu pracího prášku na 4 litry vody – mám na to už zvláštní odměrku, taž všechno bývá hotové raz dva.

Celý život šuplík v troubě používáte špatně. Plechy do něj nepatří, ve skutečnosti vám může ušetřit nemalé peníze

Šetřit můžete i díky teplotě

Další cenné korunky do rodinného rozpočtu může podle webu Electroworld přinést i praní při nižších teplotách. Radí vyhrazovat si vyšší teploty jen pro silně znečištěné oblečení, a běžně se spokojit jen s cyklem 40 °C nebo s nějakým ještě šetrnějším. Právě nahřívání vody je totiž to, co u vaší pračky zvyšuje spotřebu nejvíce.

Čištění pračky obyčejným octem iZdroj fotografie: Depositphotos
Praní prádla je s moderními pračkami mnohem jednodušší, než bylo dříve Aby se vám však zbytečně neprodražilo, vezměte si k ruce vodu

Pomůže slunce i rýže

Magazín PrimaNápady zase radí využít k sušení prádla přímé slunce, kdykoli je to možné. Dokáže totiž vybělit zcela přirozeně různé typy skvrn, takže ušetříte za různé drahé čističe. Chcete ušetřit ještě více? Pak podle návodu redakce Chalupáři-Zahrádkáři vyměňte aviváž za docela obyčejnou rýži – budete překvapeni tím, co dovede.

Na opravdu odolné skvrny se vám pak bude hodit i  jedlá soda v kombinaci s octem a solí, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Prádlo krásně vybělí a jako bonus si poradí i se skvrnami, které se jinak jeví jako neodstranitelné.

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro úsporu v domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články