Cibuli uchovávejte mimo dosah přímého slunečního světla, které může způsobit přehřátí a znehodnocení této zeleniny.
Tato oblíbená rostlina patří do čeledi Amaryllidaceae, kterou sdílí s česnekem, pórkem a pažitkou. Cibule je dvouletá rostlina, což znamená, že od vyklíčení po vysemenění uplynou dva roky. Obvykle se však sklízí už v prvním roce, během kterého si v cibulích ukládá velké množství energie, aby přežila zimu a podpořila reprodukční cyklus v dalším roce. A právě proto je tahle doba pro její sklizeň nejlepší, jak informuje web BonAppetit.
Sklízení: první zásadní krok
Správné skladování cibule začíná správnou sklizní. Cibule by se měla sklízet za suchého a teplého počasí. Sklizeň za deště může zvýšit riziko hniloby krčku. Po vytrhání ze záhonu by se cibule měla v ideálním případě nechat asi měsíc sušit na dobře větraném a teplém místě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.
Tento proces je velmi důležitý, protože pomáhá cibuli (respektive její slupce) vytvrdnout, snižuje její vlhkost a připravuje ji na dlouhodobé skladování. Po vysušení je pak třeba oříznout vrcholky a ke skladování vybrat pouze zdravé a pevné cibule.
Proč ne lednice? S tou nepochodíte
Skladování cibule v chladničce je častou chybou. Prostředí zde je totiž příliš vlhké, což může podpořit růst plísní a způsobit změknutí. Mnohem lépe se jí daří na tmavém, chladném a suchém místě. Ideální je teplota v rozmezí 1 až 4 °C, což však není pro domácí skladování vždy praktické. Pro její uložení si opatřete nejlépe dřevěné bedny nebo síťované koše – zlepšují cirkulaci vzduchu kolem cibule a zabraňují nadměrnému hromadění vlhkosti. Tyto nádoby lze uskladnit ve sklepě nebo v chladné spíži.
Zavěšení do copů jako sázka na jistotu
Cibule lze ozdobně splétat do copánků a zavěšovat je za usušené vrcholky, jak píše MarthaStewart na svém webu. Tím se nejen ušetří místo, ale cibule se také dobře větrá. Vyvarujte se však jejich zavěšení v blízkosti kamen nebo topných těles, protože vysoké teploty mohou vyvolat klíčení.