Pokud pátráte po způsobu, jak se snadno a bez námahy zbavit nechtěného pařezu, naučte se postup, který bude trvat jen 2 minuty.
Odstranění starých pařezů nepatří právě mezi oblíbené činnosti zahradníků. Tentokrát však není třeba nic vykopávat – vyzkoušejte je jednoduchý a účinný trik, který vám umožní odstranit jakkoliv velký zbytek pařezu bez větších potíží! Se vším pomůže chemikálie, kterou má každý doma.
Stačit vám bude jen dusičnan amonný
Pokud máte doma vrtačku a dusičnan amonný, pak už máte boj s pařezem napůl vyhraný. Do pařezu jednoduše předvrtejte jeden nebo dva otvory s délkou asi 15 cm. Pokud je pařez opravdu velký, pak do něj můžete udělat více otvorů – pro jistotu. Poté tyto díry vyplňte dusičnanem amonným. Pokud ho doma nemáte, pak byste měli vědět, že ho lze zakoupit ve specializovaných prodejnách.
Dusičnan do vyvrtaných otvorů dobře natlačte a v případě potřeby ještě dosypte další vrstvu. Poté nechte pařez asi šest měsíců až rok v klidu. Během této doby začne dusičnan amonný působit a pařez zevnitř doslova spálí, a to včetně kořenů. A jak poznat, že je pařez již mrtvý a připravený k vykopání? Odloupne se od něj kůra a dřevo bude již na první pohled vypadat suché. Otvor po pařezu poté jednoduše zakryjte zeminou.
Pařez je možné i vypálit
Dalším velmi oblíbeným způsobem odstraňování pařezů je rozdělání ohně v jejich blízkosti. Spolehlivě se však takto odstraní jen malé pařezy. Pokud chcete odstranit trochu většího obra, pak ho budete muset nejdříve na několika místech nařezat, aby oheň pronikl až dovnitř. Poté dovnitř pařezu nasypte malé množství hořlavé látky a zapalte.
Pařez je klidně možné použít i jako základ ohniště. Pokud chcete oheň rozdělat stoprocentně spolehlivě, pak sáhněte po březovém dřevě nebo ještě lépe po březové kůře. Ta totiž chytne vždy – a to i ve chvíli, kdy je vlhká. Připravte se však na to, že pařez bude hořet opravdu dlouhou dobu, nikdy ho proto nenechávejte bez dozoru a mějte po ruce dostatek vody k dohašení.
Starý pařez lze i zkompostovat
Nechce se vám na zahradě rozdělávat oheň a rádi byste vsadili na jednodušší způsob jeho likvidace? Pak můžete vyzkoušet i staré dobré kompostování. Neplatí totiž, že kompostovat lze jen volný rostlinný odpad – naopak, tato procedura vám může pomoci právě i s likvidací pařezu. Ten vám totiž poslouží jako šikovný základ celého procesu. Jen se budete muset smířit s tím, že budete mít chvíli kompost třeba uprostřed zahrady.
Na pařez jednoduše navršte posekanou trávu, zbytky větviček, odpad z kuchyně apod. Aby byl celý proces co nejrychlejší, pak každou navršenou vrstvu materiálu ještě prosypte močovinou. Je samozřejmě také možné použít přípravky pro urychlení kompostování, to je však zcela zbytečné. Nezapomeňte také kompost důkladně zvlhčovat, a pokud chcete celý proces urychlit, přetáhněte ho folií. Do dvou let nebude po pařezu ani památky.
Co je možné kompostovat
Ne vše, co se na první pohled tváří kompostovatelně, však lze na kupu k pařezu přidat. A co tedy použít?
- ovocné a zeleninové zbytky
- kávová sedlina a papírové filtry
- čajové lístky
- vaječné skořápky
- květiny
- piliny
- dřevní štěpka
- papír, lepenka a skartované noviny
- posekaná tráva
- listí
Co nekompostovat
Existuje však i poměrně dlouhý seznam toho, co na kompost nepatří. Ne všechny položky z kuchyně se totiž pro vytvoření kompostu hodí. Některé mohou přitahovat škůdce a hlodavce, jiné zase obsahují škodlivé sloučeniny. A čemu se tedy vyhnout?
- Odpad z domácích zvířat (může obsahovat škodlivé bakterie nebo parazity).
- Velké kusy dřeva – může trvat příliš dlouho, než se rozloží.
- Tuk, olej na vaření a tuk – přitahují škůdce.
- Pesticidy ošetřený trávník – likvidují mikroorganismy potřebné pro proces kompostování.
- Kosti nebo zbytky z masa, ryb a drůbeže – přitahují škůdce.
- Mléčné výrobky – přitahují škůdce.
- Listy nebo větvičky z ořechu.
- Pečivo – může přilákat škůdce.
- Rostliny, které jsou napadené nemocemi nebo hmyzem: mohou šířit nemoci.