Ničím nerušený odpočinek bezpochyby patří k nejoblíbenějším kočičím částem dne. Aby ne, když jsou tito chlupáči doslova experty na spaní, jak každý majitel rád potvrdí. Určitě to také znáte – chcete si se svým mazlíčkem hrát, ale z gauče se na vás dívají jen rozespalé oči. Koneckonců – je prokázáno, že kočky průměrně naspí okolo 16 hodin denně, přičemž u koťat a starších zvířat to může být i 20 hodin.
Kolik spánku potřebuje kočka
Nabízí se otázka, zda by takto dlouho spaly i v přírodě. Pravdou je, že pokud k tomu mají tato zvířata vhodné podmínky, pak ano. A jaká je minimální délka kočičího spánku, kterou váš mazlíček potřebuje ke své spokojenosti a pevnému zdraví? Obvykle jde přibližně o 15 hodin denně. Pokud tedy vaše kočička či kocour prospí alespoň větší polovinu dne, pak si o jejich zdraví rozhodně nemusíte dělat starosti.
Někdy se majitelé koček znepokojují i kvůli kočičím spánkovým cyklům, a to zejména ve chvíli, kdy si domů přinesli malé kotě a pozorují jeho vývoj. Zatímco mláďata dokážou v kuse prospat i mnoho hodin, dospívající kočky často přejdou na poměrně trhaný režim spánku, do něhož patří i divoké noční pobíhání po bytě, je to zcela přirozené a obvykle to časem odezní. Ovšem nesmíte během tohoto času kočce věnovat pozornost. Časem se naučí, že se jí něco podobného nevyplatí.
Jak dlouho spí starší kočky
Ovšem ještě jiný vzorec přijde na řadu ve chvíli, kdy máme doma starší kočky, jež už omezily svůj pohyb na minimum a spíše na nás jen vyhlíží ze svého pelíšku nebo vhodně položeného místa (obvykle ve výškách). Protože je jejich aktivita redukována na minimum, často se to dotýká i spánku. Leckdy jim tedy stačí pouhých 12 hodin a jinak jsou víceméně aktivní. Vzhledem k tempu jejich dne si však není nutné s domnělým nedostatkem spánku dělat starosti.
Jak vlastně kočky spí
Ale vraťme se k problematice snů. Pokud vám kočka připadá během svého spánku často neklidná – vrtí se, mňouká, nebo dokonce chrápe, nepanikařte. Kočky spí hluboce jen přibližně čtvrtinu svého spánkového cyklu. Ve zbylém čase jde jen o lehké podřimování, které je velmi dobře přístupné snům. Kočky je mají stejně jako lidé. Ty mírnější poznáte jen podle občasného pohybu pacek nebo vousků, divočejší pak leckdy doprovází i zvukové projevy.
I kočky mohou mít noční můry
Podle reakcí to obvykle vypadá, že kočky sní jen o příjemných věcech. Neprobouzejí se s panikou, vyplašeně nemňoukají, ani se divoce nepřevracejí (byť čas od času polohu změnit mohou). V takovém případě se jim nejspíš zdá o tom, co zažily během dne. Existuje ovšem skupina koček, která noční můry mívá. Jde o ty, jež se ke svým majitelům dostaly kvůli špatnému zacházení například z některého z útulků.
U nich mohou noční můry přetrvávat ještě dlouho poté, co se ocitnou v bezpečném prostředí – a některé citlivější jedince nepustí až do konce života. Rozhodně není dobré během nočních můr kočku budit. Mohla by se leknout. Lze jí ovšem dodat jiný příjemnější podnět – například zašustění sáčku s granulemi. Můžete opatrně použít i její oblíbenou pískací hračku nebo něco podobného – ovšem nikdy to nedělejte v její těsné blízkosti.
Jak na kočičí noční můry
Je dost možné, že zvuk podvědomě zachytí a probudí se. Buďte však opatrní a hned ji nehlaďte. Někdy chvíli trvá, než se zcela probere, a během této doby by vás mohla zranit. Pomáhá, pokud na ni budete mluvit mírným a uklidňujícím hlasem. Dost možná pak vaši společnost vyhledá sama a nechá se chvíli pomazlit. Nikdy to však nedělejte násilím – kočka by se mohla uzavřít ještě více do sebe. Něco jako „terapie obejmutím“ u koček zkrátka nefunguje.
Co ovlivňuje kočičí spánek
Pokud chcete výskyt kočičích nočních můr omezit, pak vsaďte na některé triky. Kupříkladu když je kočka zaměstnána různými zajímavými aktivitami (a nezáleží na tom, jestli jde o hraní přímo s vámi nebo například o překonávání důmyslných překážek), bude mít celkově na spánek méně času. Ale o to kvalitnější ten zbývající bude. Není tedy nic jednoduššího než ji pořádně zabavit. Rovněž v blízkosti milovaného pána bývá výskyt nočních můr omezen.
Můžete tak kočku například nechat spát u sebe na klíně nebo ve své těsné blízkosti – tedy alespoň v prvních týdnech poté, co si ji přinesete domů – samozřejmě pokud o to bude stát. Jakmile si spolu vytvoříte důvěrnější vztah, obvykle postačí, pokud jí během noční můry opatrně položíte ruku na hřbet a počkáte, až na vaši uklidňující přítomnost zareaguje. Noční můry omezí také spánek ve tmě – umělé osvětlení totiž narušuje jeho kvalitu.
Co dělat, když kočka chrápe
Někdy vás ovšem mohou zarazit zvláštní zvuky linoucí se z pelíšku – ano, i kočky mohou chrápat. Ovšem během spánku nejde o nic mimořádného. Kočky nejčastěji chrčí během fáze REM, kdy se jim zdají sny. A jedinci s nadváhou pak klidně prochrápou celou noc. Obojí je v pořádku a není třeba si dělat starosti. Pokud se však „pochrupávání“ vyskytuje i během dne, je na čase vyhledat pomoc veterináře.
A jaké problémy doprovází spánek vašich domácích mazlíčků?