Pesticidy nebo genetická modifikace: Samolepka na banánech prozradí užitečné informace

Samolepky na trsech banánů neukazují jen na výrobce. Hodně vám toho mohou prozradit o samotném pěstování.

i Zdroj fotografie: Tupungato / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banány jsou oblíbeným ovocem po celém světě a většina lidí ví, jak je v obchodech správně vybrat – tedy co do jejich zralosti a kvality. Ale co nálepky na banánech? Mnozí si lidé neuvědomují, že tito pomocníci jim mohou o jejich oblíbeném ovoci poskytnout velmi užitečné informace.

Podívejte se na číselný kód

Na nálepce můžeme najít 4- nebo 5místný kód. Čtyřmístný kód začínající číslicemi 3 nebo 4 znamená, že banány byly vypěstovány za přispění pesticidů a dalších chemikálií. To neznamená, že jsou škodlivé pro lidské zdraví, ale jen to, že mohou obsahovat zbytky těchto chemikálií, což může mít negativní vliv na životní prostředí.

Pokud je na banánu uveden pětimístný kód začínající číslicí 9, znamená to, že byly vypěstovány ekologickým způsobem blízkým přírodním podmínkám, bez použití pesticidů, hnojiv a chemikálií. Banány s touto nálepkou se označují jako organické nebo bio banány. Bývají méně znečištěné chemikáliemi a tedy i zdravější. A jejich slupky se hodí jako skvělý základ pro hnojivo, určené pro venkovní i vnitřní rostliny.

Pozor na banány v zahraničí

Pokud se na banánech objeví pětimístný kód začínající číslicí 8, znamená to, že jsou geneticky modifikované (GMO). Někteří odborníci před jejich konzumací varují, protože není jasné, jak mohou ovlivnit lidské zdraví. U nás se však v prodeji nevyskytují. Narazit na ně ale můžete na zahraniční dovolené, takže se určitě vyplatí vést tuto informaci v patrnosti. Běžně jsou tyto banány k sehnání například v Asii, ale narazit na ně lze v i Africe nebo v některých státech USA.

Jak se vyznat v označení banánů aneb rozluštěte tajemství samolepek iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se tedy zajímáte o původ potravin, které běžně konzumujete, může být obyčejná samolepka na banánech tím správným klíčem k získání zdravějších plodin a k ochraně životního prostředí. Proto je při nákupu nikdy nezapomeňte pečlivě zkontrolovat. A to zvláště u menších prodejců, kteří se mnohdy „neobtěžují“ na pultech označovat ani místo původu, ani cokoliv jiného.

Jak si ovoce pro každodenní konzumaci vybíráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články