Dokonalý pomocník pro praní se celou dobu skrýval v lékárně: Pár tablet v bubnu pračky dokáže zázraky, prádlu vrátí dávno ztracenou bělost

Mít dokonale čisté a bílé prádlo je snem každé hospodyňky. A pomoci vám v tom může i obyčejný pomocník z lékárny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons
                   

Na skvrny na oblečení nebo například domácím textilu jednoduše vyzrajete díky šikovnému pomocníkovi, pro kterého stačí sáhnout do vaší lékárny. Pokud ho použijete správně, odstraníte i fleky, s nimiž si jiné prací prostředky neporadí.

Aspirin na praní prádla

Pokud bojujete s odolnými skvrnami, měli byste vědět, že stačí během praní přidat několik tablet Aspirinu. A jak na to? Rozdrťte 5 tablet léku Aspirinu v hmoždíři nebo na kuchyňském prkénku, poté je vhoďte do misky s horkou vodou a přes noc do ní špinavé oblečení namočte. Ráno textil vyjměte a vyperte ho v pračce běžným způsobem. Pro ještě lepší účinek přidejte do bubnu stejný počet tablet a spusťte normální mycí cyklus. Výsledek vás velmi překvapí, protože na oblečení nezůstanou žádné skvrny.

Proč praní s Aspirinem funguje

Možná budete tento postup považovat za nesmysl, ale není tomu tak. Aspirin totiž obsahuje kyselinu salicylovou, která štěpí molekuly bílkovin. A proč je to pro prádlo důležité? Funguje stejně jako ocet, citronová šťáva nebo kyselina citronová. Jde o stejný způsob, jakým tento lék ovlivňuje krev. Ředí ji, a tím zabraňuje riziku vzniku krevních sraženin, které způsobují infarkty a mrtvice. Docela jednoduché, že?

Prát s Aspirinem nebo ne?

Říká se, že mezi věci, která rozhodně nepatří do toalety, jsou i léky. Nepoužité léčivo je třeba vrátit lékárny, kde se o něj odborně postarají. Na znečištění vody bychom si pak měli dávat pozor a nevylévat do záchodu další potenciálně nebezpečné materiály pro domácnost (jako jsou barvy a některé čisticí prostředky, včetně čisticích prostředků na trouby a podobně). A jak je to tedy s Aspirinem během praní?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle některých názorů se část aktivních látek zničí vlivem působení teplé vody a neměl by to tedy být pro odpadní potrubí problém. Pokud však chcete prát ekologicky, držte se raději octa, který má velmi podobné účinky. Pokud budete udržovat pračku v čistotě a pravidelně prát prádlo na vhodný program, neměly by vás žádné skvrny zaskočit. Po použití nechte dvířka pračky otevřená, a zmizí i zápach, který mnohdy představuje stejně velký problém jako znečištění textilu.

Aspirin pro čištění potrubí

Potýkáte se s ucpaným potrubím kvůli vlasům a dalším organickým nečistotám? Pak byste měli vědět, že Aspirin vám sice pomůže, ale jeho působení je u čištění odpadu stejně problematické, jako jsme popsali výše. Výborným pomocníkem, který by neměl chybět v žádné domácnosti, kde k ucpání odpadu dochází pravidelně, je proto zvon na odpad.

Ten se dá zakoupit v různých velikostech, dokáže si tedy poradit nejen s ucpaným umyvadlem, ale i s toaletou. Jednoduše s ním stačí párkrát do odpadu zatlačit a vzniklý tlak už si s usazenými nečistotami poradí. Na chlupy nebo vlasy, které mohou naše potrubí také znečišťovat, se hodí speciální spirála. Tu zasuňte hluboko do odpadu a točivými pohyby na její záhyby tyto nečistoty namotejte.

Při bělení prádla stačí sáhnout do lékárny pro osvědčeného pomocníka za pár korun

Jaké jsou vaše triky pro bělení prádla a čištění skvrn?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články