Co znamená, když vás pes sleduje při kálení. Důvody mohou být různé

                   

Pro psa, který se chystá k vykonání velké potřeby, je typické nejen důkladné očichání místa, ale také rychlý pohyb v kruzích. Můžeme na něm pozorovat i viditelnou nervozitu, která často nastane ve chvíli, kdy se naše oči vzájemně střetnou. Na základě rozsáhlých studií bylo zjištěno, proč s námi pes i nadále udržuje oční kontakt. Výsledky jsou opravdu překvapivé. 

Rozsáhlá studie s překvapivými výsledky

Výsledkem studie z roku 2009 bylo zjištění, že psi s námi během vylučování udržují oční kontakt proto, že v nás vidí vlastní matku. Náš pohled v jejich těle vyvolává stejné pocity, které mají v těle kojenci, pokud se zahledí na matku. Pokud tedy s námi náš pes oční kontakt vyhledává, můžeme si blahopřát. Nejenže nás bere jako stejný druh, také nás rovnou postavil do té nejdůležitější role. 

iZdroj fotografie: Pexels

Možností je ale také to, že mu tento zvyk zkrátka vydržel z doby, kdy byl štěně. Jako malé štěně, které se teprve učí a objevuje svět, jsme našeho pejska jistě učili i to, že potřeba se vykonává mimo domov. Jakmile se mu to podařilo na procházce, byl nejen pochválen, ale mnohdy i odměněn velmi chutným pamlskem. A právě z toho důvodu se k pohledu do očí uchyluje i nyní. Čeká od nás odměnu za správně provedené chování.

Důvodem může být i špatná metodika výchovy

Naučený zlozvyk z dětství to ale může být i z jiného důvodu. Pokud byl pes v minulosti trestán za to, že vykonal svou potřebu jinde, než měl, je možné, že se nás svým pohledem jednoduše ptá na svolení. Již předem se bojí, že jeho chování není správné, a tak k nám vysílá prosebný pohled, abychom mu tentokrát svou potřebu dovolili vykonat a aby bezprostředně po ní nenásledoval nepříjemný trest. 

iZdroj fotografie: Pexels

Upřený pohled nám ale může věnovat také v případě, že má strach. Poloha, ve které svou potřebu vykonává, pro něho může být nepříjemná, a tak si musí neustále kontrolovat, co se kolem něj děje. Pokud v okolí vyhledá váš pohled, je mu jasné, že je v bezpečí, a může tak v klidu pokračovat. Pokud by se blížilo nebezpečí, spoléhá na to, že se o něj postaráte. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články