Pěstování brambor funguje i na balkóně: S banánovým hnojivem se jim bude dařit jedna báseň

Péče o brambory nemusí být nijak náročná. Naopak. Pokud se seznámíte s těmi správnými triky, porostou vám třeba i na balkoně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Městské zahradničení je stále oblíbenějším počinem pro ty, kteří si chtějí vypěstovat vlastní potraviny, aniž by k tomu potřebovali plochu rozsáhlé zahrady. Málokdo však ví, že pro pěstování na balkoně se překvapivě dobře hodí i brambory.

Výběr správné nádoby

Prvním důležitým krokem je podle webu RadyNaVšechno výběr vhodné nádoby. Brambory vyžadují tu opravdu hlubokou s dostatečným prostorem pro rozprostření a růst kořenů. Vsadit tak můžete třeba na velké kbelíky, sudy, textilní pěstební tašky, a dokonce i recyklované nákupní tašky, pokud jsou dostatečně prostorné. Vytvořte odvodňovací otvory a máte hotovo.

Příprava půdy a počáteční výsadba

Pro úspěšný růst potřebují brambory dobře propustnou půdu bohatou na organické látky. Připravte si proto směs zeminy, kompostu a vrstvy štěrku nebo keramzitu (použijte asi 5 cm silnou vrstvu na dno nádoby), která pomůže zajistit potřebnou drenáž a prostředí bohaté na živiny. Výsadbu začněte vložením sadbových brambor asi 5 cm hluboko do půdy, přičemž je třeba zajistit, aby každá z nich měla alespoň dvě očka. Zpočátku je zasypte několika centimetry zeminy a nechte si prostor pro přidání další vrstvy. Ta přijde na řadu, až rostliny poporostou.

Brambory oloupu za pár sekund, do horké vody je nikdy nevhazuji. Šéfkuchař radí, jak na správnou přípravu oblíbené přílohy

Klíčení urychlíte pískem

Pokud vaše brambory ještě neklíčí, můžete je v tom podpořit. Návod poslal redakci Chalupáři-Zahrádkáři pan Luboš K. z Prostějova, který nám nedávno radil i s pěstováním cibule. „Připravte si mělkou nádobu, tu naplňte pískem, a poté do ní uložte sadbové brambory, aniž by se dotýkaly. Písek mírně navlhčete a nádobu uložte na tmavé a chladné místo, například do sklepa nebo do skříně. Brambory vyklíčí po pár dnech.“

Pokud si chcete pravidelně dopřávat dokonale čerstvé brambory, nemusíte mít zahradu. Díky šikovným trikům se jim bude dařit i na balkoně. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete pravidelně dopřávat dokonale čerstvé brambory, nemusíte mít zahradu. Díky šikovným trikům se jim bude dařit i na balkoně

Brambory pohnojte banánem

Zní to zvláštně, ale podle našich zkušeností to opravdu funguje. Jednoduše přidejte k vysazovaným bramborám banánové slupky (poměr je kus na kus) a máte hotovo. Dodají jim draslík, fosfor i dusík, které v této fázi svého vývoje potřebují nejvíce, jak uvádí web LaskavéZrození.

Jak pěstovat brambory na záhonu

Co pěstujete na balkóně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články