Za množení hortenzií dostala pokutu 25 000 Kč, teď se snaží ostatní zahradníky varovat

Buďte opatrní při množení okrasných rostlin. Pokud na nich budete chtít vydělat, může vás to přijít pěkně draho.

Množení rostlin - hortenzií i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nejeden zahradník dává přednost před kupováním nových sazenic vlastnímu množení rostlin. Není na tom nic špatného, vypěstovat si vlastní rostlinu většině lidí udělá větší radost než koupit novou, a navíc se tak dá ušetřit nemalý peníz. Jiná situace ale nastává v okamžiku, že se rozhodnete takové rostliny prodávat. V tuto chvíli se totiž u mnoha odrůd dopouštíte porušování práv duševního vlastnictví – týká se to například oblíbených hortenzií. Své o tom ví i žena z Polska, která si nakonec za množení hortenzií odnesla pokutu ve výši 25 000 Kč.

Pokuta za množení hortenzií

I několik desítek tisíc korun vás může stát, pokud se rozhodnete prodávat řízky nebo sazenice některých odrůd rostlin, a je úplně jedno, zda je budete nabízet na trhu nebo na internetu jako v případě ženy, která v jedné ze skupin na sociálních sítích prodávala řízky hortenzií. Pokud by skončila u množení rostlin pro svou potřebu, ničeho by se nedopustila, prodejem ale porušila práva šlechtitele, který má na odrůdu výlučné právo. Soud ji za to potrestal nepříjemnou pokutou ve výši 25 000 Kč.

Kdy množení rostlin není trestné

V Zákoně o duševním vlastnictví najdete kapitolu, která se věnuje ochraně rostlinných odrůd a právům šlechtitelů. Týká se jak živých rostlin a jejich řízků, tak cibulí a semen, a pamatuje i na jejich prodej, vývoz a dovoz. V případě, že byste chtěli obchodovat s některou z odrůd, na které je ochrana uvalena, museli byste nejprve získat písemný souhlas šlechtitele. Netýká se to však odrůd rostlin, které byly vyšlechtěny před více než 25 lety (po takovou dobu je udělená licence platná), a množení rostlin pro svou potřebu bez účelu nabytí zisku.

Hortenzie v květináči iZdroj fotografie: Pixabay

Namnožte si hortenzie do své zahrady

Žádný problém není v případě, že si oblíbenou květinu chcete namnožit pro sebe nebo s ní někoho obdarovat. Často je nejjednodušší množení rostlin za pomoci řízků, hortenzie nevyjímaje. Ideální čas na odebrání řízků je v červenci a srpnu. Z mateční rostliny odeberte stonky, které ještě nejsou dřevnaté a pokud možno nekvetou. Použijte k tomu ostrý nůž nebo zahradnické nůžky a dbejte na to, aby byly nástroje čisté a vydezinfikované. Odstraňte spodní listy a případné květy a řez upravte tak, aby tvořil úhel 45 stupňů a na stonku se nacházela tři očka.

Řízek umístěte do květináče s předem zalitým pěstebním substrátem určeným na množení (ale postačí i písek s perlitem). Substrát udržujte stále vlhký, nedopusťte ale jeho přemokření. Nakonec rostlinku přikryjte dostatečně velkou sklenicí nebo seříznutou plastovou lahví, abyste ji udrželi v požadovaném vlhku, a umístěte na světlé místo. Občas skleníček vyvětrejte. Do šesti týdnů hortenzie zakoření a pustí nové lístky. V tuto chvíli ji přesaďte do většího květináče nebo záhonu.

Jak na množení hortenzií řízkováním

Jaké rostliny si množíte do zahrady vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články