Některé lékárenské přípravky mohou pomoci nejen lidem, ale i rostlinám. A platí to i pro docela obyčejný Aspirin.
Ne vždy je třeba kupovat drahé chemické přípravky, abyste se postarali o zdraví svých rostlin. Naopak – leckdy stačí sáhnout i do domácí lékárny. Například známá a levná kyselina acetylsalicylová je skvělým hnojivem a stimulantem růstu pro vaše zelené pokojové krásky. Její použití je navíc docela snadné a zvládne ho i začátečník.
Kdy používat Aspirin u rostlin
A v jakých situacích je vhodné po této pomoci sáhnout? Níže najdete seznam příznaků, při nichž vám může Aspirin významně pomoci.
- Když rostlinám opadávají listy,
- když listy žloutnou,
- pokud se na pokojovkách netvoří nové pupeny,
- pokud rostliny začínají vadnout,
- jako výživa po přesazení nebo nemoci,
- při napadení houbovými patogeny.
A jak aplikovat Aspirin? Tato terapie je vhodná pro všechny rostliny. Lze ji aplikovat jako zálivku i jako postřik. V druhém případě je nutné vzít v úvahu vlastnosti listů, protože pokud jsou například pokryty chloupky nebo mají výrazné žebrování, pak může roztok Aspirinu zůstat na jejich povrchu po dlouhou dobu, což může nepříznivě ovlivnit jejich stav. V tomto případě je tedy rozhodně lepší vsadit na zálivku.
Další použití Aspirinu
Aspirin také podporuje zakořeňování rostlin, k tomu stačí odebrané řízky ponořit do vody s jeho přídavkem a nechat je tam zakořenit. Aspirin navíc pomůže řezaným květinám ve váze vydržet o něco déle v čerstvém stavu. Příliš velká koncentrace však může rostlinám spíše uškodit. A jak ho tedy použít?
Jak aplikovat Aspirin na rostliny
K přípravě roztoku, určeného pro péči o pokojové rostliny, stačí rozpustit 1 tabletu Aspirinu v 1 litru vody. Pokud se obáváte, jak budou vaše pokojové krásky na tuto terapii reagovat, pak začněte s 1/4 tablety a postupně navyšujte dávku. V případě postřiku na listy je nutné výše uvedenou dávku naředit ještě stejným dílem vody, jinak hrozí poškození listů.
A jak často Aspirin používat? U zdravých rostlin stačí aplikovat tuto kůru jednou ročně (nejlépe na počátku vegetační sezóny), u rostlin nemocných nebo stresovaných ho pak lze provádět intenzivněji, nikdy však ne častěji než 1krát za měsíc.