Osvědčený postřik proti žloutnutí listů okurek, který používali už naši dědové, zachrání i velmi oslabené rostliny.
Na českých zahradách patří okurka setá (Cucumis sativus) z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae) mezi velmi oblíbené plodiny. Ne vždy vydrží tak dlouho, jak bychom si představovali – naopak. Leckdy ji ještě dlouho před koncem sezóny postihne nepříjemné žloutnutí listů. Proti němu však lze bojovat domácími prostředky.
Jedlá soda proti žloutnutí listů
Pokud chcete zabránit vzniku tohoto problému, pak vsaďte na účinný lidový lék. Je velmi snadný a levný na přípravu a určitě s ním nešlápnete vedle. Vezměte 2 lžíce jedlé sody a zalijte ji ve velké nádobě vroucí vodou. Po skončení reakce do této směsi přidejte 10 litrů již studené vody.
Jakmile máte hotovo, tak v tomto roztoku rozpusťte 50 gramů tekutého nebo strouhaného domácího mýdla. Důkladně promíchejte a nechte zcela vychladnout při pokojové teplotě. Listy okurek dobře postříkejte z obou stran, ale zaměřte se především na tu zadní. Aby však byl tento postup účinný, musíte ho opakovat každých 10 až 14 dní.
Další důvody žloutnutí listů okurek
Dalším důvodem žloutnutí listů okurek může být i nedostatek živin. A jak ho poznat? Pokud jim chybí draslík nebo hořčík, tak listy postupně zežloutnou. Jasně zelené žilkování pozornému pozorovateli poukáže na nedostatek železa nebo manganu a při nedostatku mědi pak obvykle dochází ke žloutnutí horních nejmladších listů okurek.
Ovšem příčinou mohou být i rostliny v okolí. Vhodní sousedé okurkám pomohou bojovat s hmyzem a bakteriemi, ti špatní mohou zapříčinit žloutnutí listů. A jaké druhy zeleniny a bylinek okurky snášejí nejlépe? Jde především o tyto:
- hrášek,
- česnek,
- pórek,
- pažitku,
- fazole,
- cibule,
- kopr,
- košťáloviny
- a červená řepa.