Letošní jaro se vymyká průměrům – meteorologové prozradili, kdy se můžeme těšit na vysoké teploty

Počasí během letošního prvního jarní měsíce bude v mnoha ohledech překvapující. Meteorologové řekli, kdy můžete očekávat plné jaro.

Zdroj fotografie: iStock

Zatímco v minulých letech jaro skoro neexistovalo a téměř to vypadalo, jakoby se zimní teploty ihned překulily do léta, letos to podle meteorologů vypadá na docela jiný scénář. Jiné počasí bude totiž panovat na začátku března a jiné například na jeho konci – a rozdíly budou opravdu významné.

Počasí v první třetině března

Přelom zimy a jara (resp. jejich měsíců) nás příjemně překvapí polojasným počasím (leckde se dokonce úplně vyjasní) s příjemnými letními teplotami okolo 11 °C. Ovšem pozor – nenechte se strhnout k předčasnému odzimování záhonů nebo dokonce k zazeleňování venkovních parapetů. Noční teploty totiž budou stále atakovat i -4 °C.

Zdroj fotografie: Pixabay

Na horách pak může dokonce sněžit, zatímco v nížinách budou srážky spíše ojedinělé. Myslete na to a během bezmrazých dní alespoň jednou týdně důkladně zalijte své stromy a keře na zahradě. A nezapomeňte ani na probouzející se trvalky. Předejdete tak jejich poškození suchem (které dokáže mnohdy napáchat více škod než mrazy).

Výhled na druhou třetinu března

Zatímco úvod měsíce naláká všechny milovníky tepla, po 11. březnu přijde tak trochu studená sprcha. A to doslova. Na horách může sněžit, v nížinách pak denní teploty nepřesáhnou 5°C (dolní hranice je 2 °C). Noční teploty pak stále hrozí mrazy okolo – 4 °C, vyplatí se proto zkontrolovat zakrytí záhonů a mulčování dřevin.

Konec března přivítá slunce

A jaké bude počasí v konci března 2022? Opět sluníčkově pozitivní. Teploty se vrátí k příjemným 11°C a zimní depresi zaženou sluneční dny. V noci se teploty o něco zvednou, i tak však počítejte v nížinách i s -3 °C. Do dubna pak pravděpodobně vstoupíme s typicky jarním počasím, zahrnujícím občasnou oblačnost a přeháňky.

A co si o průběhu letošního jara myslíte vy?