Mikrovlnná trouba se v domácnostech vyskytuje velmi často. Aby však dlouho sloužila, je třeba se o ni řádně starat.
Mikrovlnná trouba je v domácnosti opravdu velmi běžným pomocníkem. Ne vždy ji však milovníci rychle ohřátého jídla používají tak, jak by bylo vhodné. Jedna drobná chyba přitom může značně ztížit její údržbu a postarat se o to, že budete muset tuto nezbytnou součást moderní kuchyně umývat i několikrát do měsíce. A jak tomu tedy předejít?
Jak na páchnoucí mikrovlnnou troubu
Pokud v tomto spotřebiči ohříváte jídlo, rozhodně se nevyhnete vzniku nejrůznějších pachů. K mikrovlnné troubě to zkrátka patří. A právě tyto pachy se velmi rychle dokážou doslova vsáknout do stěn spotřebiče a následně vás přinutí jeho vnitřek co nejdříve umýt. A právě tady vám pomohou dvě minuty, které používání svého spotřebiče věnujete.
Přesně tyto dvě minuty totiž stačí k tomu, aby se většina nepříjemných pachů z mikrovlnky odvětrala a spolu s nimi odejde i horký vzduch a část mastnoty, která je v něm rozptýlena. Stačí tady dvě minuty nechat dvířka otevřená a teprve poté je přibouchnout. Uvidíte, že vám tato malá změna při úklidu kuchyně velmi pomůže.
Vybělení zašlé mikrovlnky
Pokud se navíc u svého spotřebiče potýkáte se zažloutnutím plastů, můžete zkusit následující čisticí směs:
- 2 litry vody
- 100 ml obyčejného peroxidu vodíku
- 50 ml amoniaku
Pro běžné čištění se vám pak bude hodit univerzální čistící prostředek ze sody. Pro jeho přípravu bude potřebovat 50 ml prostředku na mytí nádobí, 50 ml vody, 2 lžíce octa a 350 gramů jedlé sody. Vše společně promíchejte a použijte jako čistič.
Jak vyčistit sklo u mikrovlnky
Potýkáte se s nepříjemným znečištěním skla u mikrovlnné trouby? Pak může zkusit i další ověřený čistič. Ten připravíte snadno. Prostě jen smíchejte dvě lžíce octa s dvěma lžícemi alkoholu. Vzniklý roztok pak nařeďte 400 ml vody, vše opatrně přelijte do rozprašovače a použijte k čištění skla.
Otevřenou nechte i pračku
Ovšem mikrovlnná trouba není jediným domácím pomocníkem, který si zaslouží podobnou péči. Velmi podobně je na tom také pračka. U ní je problém zase ve značné vlhkosti, která v ní po praní zůstává. A právě tato vlhkost může způsobovat značné problémy. V pračce poté bují plísně a velmi brzy začne dokonce nepříjemně zapáchat.
Pokud jí však necháte po každém praní otevřenou alespoň na půl hodiny, nebudou vás tyto obtíže trápit. A pokud by se přece jen problém se zápachem vyskytl, pak použijte ocet. Ten dejte do zásobníku na prací prostředek (1 šálek stačí) a pračku zapněte na vyvářku. Uvidíte, že po zápachu nebude ani památky.