Šok a oslabení stonků aneb proč nikdy nezalévat rostliny studenou vodou

Správná zálivka patří mezi důležité body zahradnického úspěchu. Zaměřte se proto na jedno pravidlo, které byste nikdy neměli porušovat.

Proč nikdy nezalévat rostliny studenou vodou – zkazí úrodu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zálivka patří mezi nejdůležitější body péče o venkovní rostliny. Má několik pravidel a zdaleka při ní nejde jen o množství použité vody nebo o čas, v němž je vhodné ji nejlépe aplikovat (to se u různých druhů ovoce, zeleniny a květin může lišit). Důležitá je totiž i teplota vody, kterou používáte – a to zejména během parného léta.

Zálivka studenou vodou škodí

Mnoho lidí často zalévá rostliny studenou vodou, aniž by si uvědomovali možné následky. Je proto důležité si uvědomit, že používání studené vody může mít na zdraví rostlin opravdu negativní účinky. Jedním z hlavních důvodů, proč nepoužívat studenou vodu, je to, že dokáže způsobit rostlinám šok, který může vést k jejich úhynu. Nízké teploty mohou být škodlivé pro celkovou pohodu rostlin tím, že narušují jejich metabolické procesy.

A proč tomu tak je? Stejně jako lidé mohou při vystavení extrémním změnám teplot zažít šok, mohou stejnými účinky trpět i rostliny. Náhlý teplotní rozdíl mezi studenou vodou a okolním prostředím může být pro jemné buňky rostliny příliš velký, což může vést k jejich poškození, a dokonce k úhynu.

Studená voda neprospívá kořenům

Kromě faktoru šoku má studená voda negativní vliv na kořeny rostlin. Nízké teploty zpomalují růst a vývoj rostlin, protože kořeny se snaží vždy účinně přijímat vodu za podmínek, kterým jsou vystaveny – a přizpůsobují se jim. Při zalévání rostlin studenou vodou může dojít ke stresu kořenového systému, který poté nebude schopen optimálně fungovat. To může mít za následek zpomalení růstu a celkově špatný zdravotní stav rostlin. Proti plísni pak rostliny ochrání třeba mléko.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin iZdroj fotografie: Pixabay

Poškodit můžete celou rostlinu

Dalším důvodem, proč nezalévat rostliny studenou vodou, je možné poškození rostlinných buněk. Když se totiž studená voda dostane do kontaktu s buňkami rostliny, může způsobit jejich prasknutí v důsledku rychlé změny teploty. Toto poškození buněk se může projevit různými způsoby, včetně žloutnutí listů a v závažných případech i úhynu rostlin. Náhlý šok v systému rostliny může narušit její normální fyziologické procesy, čímž se bohužel stane mnohem náchylnější k působení chorob a škůdců.

Pamatujte si, že je nezbytné vždy zalévat rostliny teplou vodou. Ideální teplota pro zalévání rostlin je 18 až 24 °C. Toto teplotní rozmezí poskytuje šetrné a příznivé prostředí pro kořeny rostlin a zajišťuje optimální absorpci vody a živin. I když se to může zdát jako spíše nepodstatný detail, opak je pravdou. Správnou zálivkou můžete znásobit svou úrodu nebo krásu okrasných záhonů. A nezapomínejte na to, že teplotu od při zálivce musíte vždy přizpůsobit prostředí. Například vodu pro zálivku skleníku se vyplatí nechat ohřát v jeho útrobách třeba přes noc.

Jaké jsou vaše osvědčené zálivkové triky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články