Proč sypat sůl do záchodu: Poradí si se zápachem a zamezí jeho ucpání

Sůl může pomoci rozpouštět tuky a jiné nečistoty, které se mohou hromadit v potrubí. A velmi účinně brání i zápachu.

Babičky dávaly k prahům dveří sůl: Měly pro to opravdu pádný důvod i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepříjemný zápach a ucpávání toalet se čas od času stává běžným problémem snad každé domácnosti. Jako překvapivě účinný prostředek proti těmto nepříjemnostem se však neukázala nějaká silná záchodová chemie (kterou za pěkný balík peněz pořídíte v obchodě), ale kupodivu skromná kuchyňská sůl.

Proč používat sůl do toalety

Použití soli na toaletě může být efektivním a přírodním způsobem čištění, který nejenže odstraní nečistoty, ale také pomůže předcházet budoucím problémům. Postup je jednoduchý:

  • Nasypte šálek soli do záchodové mísy.
  • Po nasypání soli do mísy ji zalijte horkou vodou. Ta pomůže rozpustit tuky a nečistoty.
  • Nechte solnou směs působit po dobu 20 až 30 minut. Tím dáte soli a horké vodě dostatek času k tomu, aby usilovně zapracovaly na rozpuštění všech nečistot.
  • Po uplynutí uvedeného času proveďte druhé spláchnutí. Tím odstraníte všechny rozpuštěné nečistoty a zbytky soli.

Proč se vyplatí dávat hřebíček do WC: Jediná hrstka působí jako čistič a osvěžovač v jednom

Každodenní údržba je základ

Pro průběžnou údržbu působí preventivně každodenní přidávání dvou polévkových lžic soli do toalety, čímž je zajištěna její čistota a svěžest. Díky svým dezinfekčním vlastnostem je sůl pro tento účel vynikající volbou a nabízí tak opravdu přírodní (a samozřejmě také mnohem levnější) alternativu k chemickým čisticím prostředkům.

Ocet a jedlá soda

Jen k soli se ovšem uchylovat nemusíte. Podle webu iReceptář se vyplatí sáhnout i po směsi octa a jedlé sody. Jejich smísením totiž vznikne silný čisticí prostředek, který po aplikaci na záchodovou mísu účinně odstraňuje i různé skvrny a zároveň skvěle dezinfikuje povrch. Tato kombinace, známá svou ekologickou a netoxickou povahou, podle mě skvěle doplňuje použití soli a poskytuje tak komplexní přístup k údržbě koupelny. Jinými slovy – žádné další čističe už nebudete potřebovat. S touhle silnou trojkou si totiž vystačíte.

Sůl může pomoci neutralizovat nepříjemné zápachy způsobené rozkládajícími se organickými látkami v odpadním potrubí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Sůl může pomoci neutralizovat nepříjemné zápachy způsobené rozkládajícími se organickými látkami v odpadním potrubí

Ve snaze o bezchybnou toaletu bychom však podle webu AAzdraví neměli zapomínat ani na čistotu záchodové štětky. Stačí ji jednou za týden na hodinu uložit do roztoku soli, vody a kyseliny citronové, který zajistí její dezinfekci i neutralizaci jakéhokoliv zápachu. A sůl vám pomůže i s čištěním pánví. A na opravdu odolné skvrny doporučují Chalupáři-Zahrádkáři osvědčenou trojkombinaci soli, jedlé sody a citronu.

Jedlá soda a bílý ocet: Nejuniverzálnější přírodní čisticí prostředky pro celou domácnost

Co používáte k čištění toalety vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články