Nečekaná kombinace kefíru a kyselé zálivky mění trvalky i balkónovky k nepoznání. Díky ní rostou opravdu až do podzimu

Pokud chcete, aby vaše trvalky i balkonovky kvetly ještě dlouho, pak je nesmírně důležité jim na konci léta správně pomoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednoleté rostliny i balkonovky se ke konci léta často blíží maximu své krásy. Ovšem mohu si ji udržet až do podzimu, pokud jim věnujete tu správnou péči. V první řadě je zapotřebí dobře provedený střih. Ale není možné zapomínat ani na hnojení. Své květiny musíte vyživit tak, aby jim v době květu nechyběly žádné vitamíny ani stopové prvky. Navíc toto hnojení nemusí být vůbec složité nebo drahé. Stačí se inspirovat radami zkušených zahradníků.

Správný sestřih jako základ péče

Také vám připadá, že jsou vaše trvalky i balkonovky v poslední době nějak vytahané a kvetou jen málo nebo dokonce vůbec ne? Pak není na co čekat a musíte vzít do ruky nůžky. A jak je použít? Jednoduše – všechny výhonky svých rostlin zkraťte minimálně o třetinu. Máte na to ještě asi třítýdenní okno, takže můžete svou zahradu i balkon sestřihávat postupně, abyste nikdy o květy zcela nepřišli. Uvidíte, že vaše rostliny ještě obrazí a znovu vykvetou.

Záchranné letní hnojivo pro květiny

Jen samotný střih však stačit nebude – rostliny potřebující i dostatečné množství živin. A jak jim ho dodat? Jednoduše rozpusťte dvě lžíce granulovaného slepičího hnoje v 500 ml vody, a do roztoku přidejte 10 gramů jakéhokoliv komplexního hnojiva určeného na květiny. To je vhodné předem naředit v samostatné nádobě, abyste měli jistotu, že se zcela rozpustí. Pak už stačí jen zalévat.

Toto jednoduché, ale výživné hnojivo, je ideální pro všechny trvalky a balkonovky, včetně růží, petúnií, pivoněk, hortenzií, begónií apod. Musí se provádět ráno, a to v závislosti na klimatických podmínkách. Nikdy ho totiž nelze aplikovat na suchou půdu, takže pokud není po dešti, musíte rostliny nejdřív zalít.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pohnojte květiny ještě jednou

Tím však péče o vaše rostliny nekončí. Přibližně 10 dní po tomto komplexním hnojení by měly být květiny pohnojeny ještě jednou, a to slabým roztokem manganistanu draselného. Ten nejen dezinfikuje půdu, ale také přispěje k výraznému posílení stonků. Pro vaše rostliny tak bude mnohem snazší v době květu udržet velká květenství. A to se rozhodně hodí.

Další tipy pro hnojení

U kyselomilných rostlin, jako jsou například begónie, se také vyplatí provádět kyselou zálivku. Lze ji připravit například s použitím kyseliny citrónové. A jak na to? Zřeďte 10 gramů této kyseliny v 10 litrech vody. Po takové „kyselé“ zálivce porostou vaše rostliny mnohem rychleji a také lépe absorbují živiny v hnojivu. Poté, během opětovného období květu, je vhodné ještě provést organickou kyselou zálivku, například kefírem zředěným ve vodě (1 litr kefíru na 5 litrů vody).

Tajná metoda péče o balkonové rostliny, kterou mnoho lidí nezná: banánové hnojivo

Jaké balkonové rostliny a trvalky letos pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články