Proč psi a kočky rádi lehají na slunci a vyhřívají se v jeho paprscích? Vysvětlení je jednoduché

                   

Možná jste si i vy ťukali na čelo, když jste viděli svého psa. Není přece normální dobrovolně ležet na slunci. Navíc když váš psí miláček huňatou srst, nebo ji má dokonce černou. Však i vy se v černém oblečení potíte více než normálně. Není to však tak dramatické, jak by se mohlo zdát. Vysvětlení, proč psi lehají na přímé slunce, je jednoduché.

Občas se vyhřívají i lidé

Určitě máte občas den, kdy se potřebujete vyhřát na slunci. Dokonce jsou mezi námi ti, kteří rádi polehávají na pláži a opalují se. Slunce vám prohřeje kůži, kosti a dobije baterky. Navíc poskytuje také vitamín D, který je potřebný pro správný vývoj a fungování lidského těla. Stejně to mají i čtyřnozí mazlíčci. Psi také potřebují dostatek vitamínu D. Pro jeho tvorbu musí trávit čas na slunci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jelikož však mají psi chlupy, není absorbce tohoto vitamínu tak snadná jako u lidí. V hlubších vrstvách kůže syntetizuje sluneční záření a přeměňuje se ve zmíněný vitamín. Kůže produkuje olej, který se vstřebává do těla. U psů je chemická reakce stejná, ale kvůli chlupům se vitamín nevsákne to těla. Psi si ho tam vpraví ústy, když si olizují tlapky a chlupy. Z toho důvodu se psi po opalování lížou. Nejde o hygienu, ale o doplnění vitamínu, který jejich tělo nutně potřebuje.

Vitamín je pro ně stejně důležitý

Tento vitamín je stejně potřebný u psů jako u člověka. Díky němu mohou psi správně ovládat svaly, růst a dobře se jim vyvíjí kosti. Vitamín D psi získávají hlavně z potravy, ale umí si ho vytvořit i sami právě pobytem na slunci. Při nedostatku tohoto vitamínu může docházet k řídnutí kostí nebo k jejich deformacím. Proto si svého miláčka všímejte. Pokud na slunci pobývá příliš často, konzultujte jeho stav s veterinářem.

iZdroj fotografie: Pexels

Pozor dejte také na to, aby váš pejsek nebyl na slunci příliš dlouhou dobu. Může si totiž obdobně jako my, lidé, přivodit úpal nebo spálit svou pokožku. Důležité tedy je, aby měl pes přístup ke stínu a pochopitelně také k dostatku vody. Postupné dávky vitamínu D pejskovi můžete dopřát procházkami na slunci a správnou stravou. V případě nedostatku požádejte veterináře o potravinové doplňky, které pro psy také existují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články