Rostliny jako symbol Vánoc před 100 lety a dnes. Které je nejvíce symbolizují a jaké mají pověry?

                   

K oslavám Vánoc a Nového roku se již od dávných časů pojí řada symbolů z rostlinné říše. Samozřejmostí každé domácnosti je nazdobený vánoční stromeček. K Vánocům však neodmyslitelně patří i spousta dalších rostlin a květin. Některé mají kořeny na českém venkově, jiné pak pocházejí z exotických krajů. Všechny jsou však svým způsobem okouzlující a dodávají Vánocům tu správnou atmosféru.

Posvátné jmelí starých Keltů

Větvička jmelí, ať už přirozeně zeleného, pozlaceného či postříbřeného, patří k tradiční české vánoční výzdobě. Polibek pod větvičkou má milencům přinést štěstí, lásku a plodnost v dalším roce. Tento dnes již tradiční vánoční symbol však nepochází z českých tradic, nýbrž doputoval sem přibližně před sto lety z Anglie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V dávných dobách Keltové považovali tuto cizopasnou rostlinu za posvátnou. Traduje se, že pokud jmelí dáte do vázy, ztratí svou magickou sílu. Proto je důležité mít ho v domácnosti vždy zavěšené. Se jmelím se pojí i další legenda. Podle některých záznamů bylo jmelí původně stromem.

Nechybí ani křesťanská symbolika

Z dřeva tohoto stromu pak měl být vyhotoven kříž, na němž ukřižovali Ježíše Krista. Strom však poté hanbou seschnul do malých keříků přežívajících v korunách jiných stromů a je částečně živen z jejich těl. Tak, jako jsou věřící zčásti živi z těla Kristova. Lidi kolem sebe pak mělo jmelí zahrnovat dobrem.

Exotická vánoční hvězda

Oblíbenou rostlinou, která zdobí mnohé domácnosti během svátků, je pryšec nádherný. Tato impozantní květina pochází z Mexika a pro Aztéky byla léčivou rostlinou i zdrojem červeného barviva. S vánočními svátky se začala pojit přibližně v 16. století a k nám doputovala začátkem 20. století.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle legendy uložila chudá dívka semínka rostliny na oltář jako dar, kterým chtěla uctít narození Ježíše. Ze semen vyrostla nádherná rostlina s jasně červenými květy, které se staly symbolem Ježíšova narození a také připomínkou hvězdy betlémské, po níž tak dostala květina svou přezdívku.  

Ochránkyně, která zažene čarodějnice

Podobně jako vánoční hvězda, také cesmína se vyznačuje sytě červenou barvou v kombinaci s tmavě zelenou. Tradičně ji najdeme ve všech anglických a amerických domácnostech. Od počátku 20. století pak neodmyslitelně patří také na české vánoční tabule.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Její poslání však bylo původně úplně jiné. Keře cesmíny v minulosti sloužily jako ochrana před čarodějnicemi. A tak se vysazovaly přímo před vchod do domu nebo jako živé ploty kolem zahrady a ze dřeva této rostliny se vyráběly domovní prahy.

Jaké rostliny používáte k vánoční výzdobě nejraději Vy?

Navoďte vánoční atmosféru s pomocí jednoduchých přírodních dekorací, které okouzlí každého hosta
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články