S pěstováním fialek na zahradě opatrně, hrozí alergie, přemnožení škůdci i ovlivnění energie

Pěstování paulínek s sebou nese určitá rizika, včetně možných alergií, problémů se škůdci a dokonce i vlivu na energii vašeho prostředí.

Proč nepěstovat v domácnosti africké fialky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Některé pokojové květiny bezpochyby vypadají krásně – ovšem neměli byste se nechat nalákat jen jejich vzhledem. Na pozadí jejich se totiž mohou ukrývat rizika, s nimiž byste rozhodně měli počítat. Typickým zástupcem těchto zákeřných krásek je například africká fialka alias Saintpaulia.

Botanický přehled afrických fialek

Africké fialky, vědecky známé pod názvem Saintpaulia, pocházejí z tropických oblastí východní Afriky, především z Tanzanie a Keni, kde se jim daří v chladných a stinných podmínkách lesních porostů. Tyto rostliny mají obvykle kompaktní růstový habitus s měkkými, chlupatými a mírně zaoblenými listy. Květy mohou mít velmi různou barvu, od tmavě fialové a modré až po růžovou a bílou, jak píše web Cesta k bydlení.

V interiérech jsou tyto květiny oblíbené pro svou schopnost kvést i při minimálním slunečním svitu, což je ideální pro vnitřní prostředí. Mají jedinečnou reprodukční vlastnost: jejich květy mají samčí i samičí část, což umožňuje samoopylení. Díky této vlastnosti se staly oblíbeným předmětem genetických a botanických studií.

fialky

Fialka pokvete celou zimu, stačí k ní hodit banánovou slupku

Rizika alergie spojená s africkými fialkami

Ale jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí – a u těchto květin to platí dvojnásob. Africké fialky totiž obsahují éterické oleje a další sloučeniny, které mohou u některých lidí vyvolat alergické reakce. Příznaky takových alergií mohou podle webu VeseléBydlení zahrnovat kýchání, kašel, překrvení, svědění kůže, otoky a vyrážky. Tyto reakce jsou obzvláště závažné u osob s chronickými plicními chorobami, alergiemi, astmatem nebo jinými dýchacími problémy.

Ochrana afrických fialek před škůdci

Africké fialky jsou také náchylné k přilákání různých škůdců, včetně roztočů a mšic. Tito škůdci škodí nejen samotným fialkám, ale mohou se rozšířit i na další pokojové rostliny a ohrozit tak celou vaši pokojovou zahradu.

Pěstování afrických fialek (Saintpaulia) v domácnosti může být příjemným počinem, který obohatí váš prostor o jejich zářivé květy a svěží, sametové listy. iZdroj fotografie: Pixabay
Pěstování afrických fialek (Saintpaulia) v domácnosti může být příjemným počinem, který obohatí váš prostor o jejich zářivé květy a svěží, sametové listy.

Vliv afrických fialek na energii a emoce

V oblasti barevné terapie a Feng Shui se má za to, že africké fialky ovlivňují energii v domě. Předpokládá se, že u některých citlivých lidí vyvolávají pocity chladu, osamělosti, úzkosti a smutku. Myslete na to, až je budete někomu kupovat jako dárek. Pokud je ovšem přece jen pěstovat chcete, pak Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak na to.

Kolik afrických fialek máte doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články