Směs z vlašských ořechů vyžere plevel až ke kořenům

Aby vás už plevel nikdy neobtěžoval, můžete ho zničit pomocí ověřené lidové moudrosti. Stačit vám budou jen skořápky ořechů.

Plevel v dlažbě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobře vydlážděná příjezdová cesta může exteriéru vašeho domu dodat výrazný půvab, zejména pokud je zdobena složitými vzory a živými barvami. Ovšem udržování neporušeného vzhledu takových příjezdových cest však může být docela náročné – a to především kvůli plevelům.

Proč není dobré používat herbicidy

Ruční odstraňování plevelů je únavná a v konečném důsledku marná snaha. Herbicidy jsou sice jednou z možností, ale bývají s nimi spojeny obavy o životní prostředí a bezpečnost. Tyto silné prostředky na hubení plevele, používané převážně v průmyslovém zemědělství, sice skutečně likvidují plevel, ale zároveň škodí životnímu prostředí, ostatním rostlinám a hmyzu včetně opylovačů. Aplikace herbicidů by tedy měla být až poslední možností, když všechny ostatní metody selžou.

Směs vlašských ořechů a octa

Vzhledem k možné škodlivosti chemických herbicidů na naše zdraví je rozumné volit přírodní alternativy. Jednou z obzvláště účinných metod je směs octa a vlašských ořechů. Postup je následující:

  • 2 litry lihového octa
  • Několik kapek prostředku na mytí nádobí
  • Listy vlašských ořechů
Ocet a sůl vás na dlouhou dobu zbaví plevele mezi dlaždicemi iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si už nevíte rady s úporným plevelem, může ho zničit za pomoci vlašských ořechů

Začněte nákupem 2 litrů lihového octa, který je běžně k dostání ve většině obchodů s potravinami. Do octa přidejte několik kapek prostředku na mytí nádobí. Tento prostředek na mytí nádobí působí jako povrchově aktivní látka a pomáhá směsi lépe přilnout k plevelům. Dále si připravte nálev z listů vlašských ořechů. Listy vlašských ořechů jsou velmi účinné při hubení plevele díky přítomnosti juglonu. Převařte vodu a poté v ní namočte listy vlašských ořechů, čímž vytvoříte účinný nálev.

Jak aplikovat postřik na plevel

Nálev z ořechových listů smíchejte se směsí octa a prostředku na mytí nádobí. Dobře promíchejte, abyste vytvořili homogenní roztok, který zničí plevel opravdu spolehlivě. Pomocí postřikovače nebo konve aplikujte tuto směs na plevel rostoucí ve štěrbinách dlážděné příjezdové cesty. Buďte opatrní a nestříkejte ji na trávník nebo okrasné rostliny, protože by jim mohla ublížit. Směs nechte působit přibližně 30 minut.

Použití vlašských ořechů  je osvědčenou účinnou lidovou metodu na plevel iZdroj fotografie: Pixabay
Použití vlašských ořechů je osvědčenou účinnou lidovou metodu na plevel

Během této doby pronikne ke kořenům plevele a oslabí je. Po uplynutí této doby vezměte kartáč s tuhými štětinami a vydlážděnou příjezdovou cestu důkladně vydrhněte. Juglon v ořechových listech působí jako silný likvidátor plevele, zatímco ocet slouží jako herbicidní prostředek. Pomocí této metody můžete zachovat nedotčený vzhled své dlážděné příjezdové cesty, aniž byste ohrozili své zdraví nebo ekosystém. A vyzkoušet můžete i kombinaci octa a soli.

Jak proti úpornému plevelu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články