Stromy, které by se neměly vysazovat vedle domu: Dub udělá více škody než užitku

Zahrada plná stromů dokáže v létě poskytnout chladivý stín. Ne všechny druhy se však do ní hodí – některé tam raději nedávejte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud si na zahradu vysadíte stromy, můžete se do několika let těšit na báječně chladivý stín (a také na ovoce nebo okrasnou korunu – to podle druhu, který jste zasadili). Ne vždy je však vhodné se řídit pouze vzhledem zvolených dřevin nebo jejich nároky na živiny, půdu a počasí. Některé druhy se totiž pro pěstování v blízkosti lidských obydlí zkrátka nehodí – a to z různých důvodů.

Na zahradu se nehodí třeba topoly

V první řadě je vhodné upustit od výsadby topolů. I když tyto stromy mohou rychle růst a poskytovat stín, nabízejí jen málo dalších výhod. Kromě toho mohou být někteří lidé alergičtí na jejich květy či chmýří, což jim způsobuje nepohodlí a zdravotní problémy.

Vhodný není ani dub

Dalším stromem, kterému je vhodné se během výběru stromů pro výsadbu v okolí domu vyhnout, je dub. Duby totiž mají silné kořeny, které mohou snadno poškodit základy vaší budovy, zvláště pokud se nachází v těsné blízkosti stromu. I když jsou tedy tyto stromy majestátní a ikonické, jejich invazivní kořenový systém představuje riziko pro bezpečí vašeho domova. Mimochodem – podobně je na tom i vistárie květnatá (Wisteria floribunda) a další druhy, ty zase dokážou svým silnými větvemi nadzvednout třeba střechu.

Dejte pozor na javory

Další nežádoucí volbou je javor stříbrný. Dokáže rychle ovládnout své okolí – a to doslova. Jakmile je někde vysazen, může být obtížné se ho zbavit kvůli jeho bujnému růstu a rozsáhlému kořenovému systému.

Stromy, které by se neměly vysazovat vedle domu: Seznamte se iZdroj fotografie: ukgardenphotos / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0

Místo stromů zvolte keře

Pokud si nemůžete výsadbu stromu z nejrůznějších důvodů dovolit, pak sáhněte po okrasných keřích. Tyto navíc dokážou na zahradu přitáhnout užitečné včely i další hmyz:

  • tamaryšek francouzský (Tamarix gallica) – keř nebo stromek 2–4m vysoký,
  • pustoryl (Philadelphus) – nejlépe se hodí pustoryl věncový (Philadelphus coronarius)
  • jochovec olšolistý (Clethra alnifolia),
  • perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
  • tavolník (Spiraea)
  • komule Davidova (Buddleja Davidi)
  • trojpuk vroubkovaný (Deutzia crenata) – keř 1–2,5m vysoký, kvete až čtyři týdny,
  • ruj vlasatá (Cotinus coggygria, syn. Rhus cotinus), také někdy nazývaná škumpa vlasatá– vysoký keř,
  • šeřík obecný (Syringa vulgaris).

Některé druhy poslouží i jako skvělá čistička vzduchu.

Vistárie květ iZdroj fotografie: Pixabay

Co vědět o výsadbě stromů

Pokud se přece jen k výsadbě stromů rozhodnete, pak hledejte druhy, které doplňují současnou zeleň vašeho pozemku, rozumí si se stávajícími půdními podmínkami a mají neinvazivní kořenový systém. Přitom také zvažte i další důležité faktory, jako je například konečná výška stromu, jeho šíření a rychlost růstu. Je také nezbytné posoudit potenciální rizika, včetně alergií, invazivních tendencí a dopadu na okolní stavby.

Dobře promyšlený výběr stromů může vám poskytnout četné výhody. Vzrostlé dřeviny vám poskytnou stín, mohou se z nich stát oblíbená stanoviště divoké zvěře a ve hře je samozřejmě i jejich estetická přitažlivost.

Které druhy stromů pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články