Nasypala pouhou špetku do umyvadla a nechala přes noc působit. Odtok už nezapáchá, navíc docílila jeho kompletního pročištění

Vyčištění odpadů není třeba realizovat škodlivou a agresivní chemií. Velmi dobře vám pomůže i levné a oblíbené dochucovadlo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete důkladně vyčistit dopad, pravděpodobně sáhněte po nějaké té chemii. Málokdo však ví, že mu stejně dobře může pomoci i prostředek, který se nejčastěji používá v kuchyni. Mluvíme o obyčejné soli, která ani zdaleka nemusí sloužit jen k ochucování nejrůznějších jídel.

Vyčistění potrubí s pomocí soli

Pokud vám váš odpad neodtéká správně, měli byste ho pročistit. A pomoci vám může obyčejná sůl. Jak ji použít? Rozpusťte 1/2 šálku soli (buď té obyčejné nebo kamenné) v jednom litru vody a jednoduše ji nalijte do odtoku. Vše nechte působit přes noc a poté už jen propláchněte horkou vodou. Kontakt nečistot se solí vám pomůže bojovat i s opravdu silným ucpáním odtoku a při pravidelném používání jednou týdně se vás špatně odtékající dřez už nikdy nebude týkat.

Pomoci může i jedlá soda a ocet. Ty společně aplikujte do odpadu. Po 10 minutách přijde na řadu horká voda, která skvěle odstraní případné ucpání. Pro ještě silnější účinek pak můžete místo octa použít kyselinu citronovou. Ale pozor na ni, raději si vezměte rukavice. Může vám totiž nehezky ublížit.

Proč je sůl účinná

Většina lidí si myslí, že sůl čistí odpad díky svému abrazivnímu účinku, ale tak tomu není. Rozpuštěná sůl totiž vytváří silně polarizované molekulární fragmenty s náboji + a -. Říká se jim také ionty a vznikají na sodíku a chloridu. A právě tyto ionty pomáhají rozpouštět usazeniny a kal, které ucpávají odtokové potrubí. Sůl také skvěle zabíjí bakterie rozpouštěním jejich buněčných membrán.

To je důvod, proč v dřívějších dobách lidé používali sůl jako náhradu chlazení potravin. Jmenovat můžeme například solení masa. Sůl se v tomto případě používala jako konzervační prostředek. Bohužel její iontová aktivita má také korozivní vlastnosti. Proto musíte čisticí prostředky na bází soli vždy dobře propláchnout vodou.

iZdroj fotografie: Freepik

Extra silný čistič odpadu

Potýkáte se s opravdu zanedbaným odpadem? Pak pro jeho pročištění použijte tuto kombinaci:

  • 1 hrnek kuchyňské soli,
  • 1 hrnek jedlé sody
  • a 1 lžičku kyseliny citronové.

Vše smíchejte ve vhodné nádobě a do odpadu nalijte asi 1 polévkovou lžíci. Poté na tuto směs nalijte ocet a nechte chvíli působit. Po 5 minutách propláchněte horkou vodou. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud nebudou nečistoty zcela pryč. Ujistěte se ovšem o tom, že se vám sůl nedostane na váš kohoutek nebo na odtokové armatury. Velmi rychle totiž může do kovů „vyžrat“ nehezké skvrny.

Co byste měli vědět

Tento postup čištění nelze doporučit v případě, že máte u doma septik. Sůl by zabila všechny užitečné bakterie a jejich obnovení by bylo velmi nákladné. V takovém případě doporučujeme používat čistě přírodní prostředky. Skvěle funguje například jedlá soda s jablečným octem.

Proč sypat sůl do odpadu? Může vám jednoduše ušetřit značné množství peněz i nervů

Jaké jsou vaše osvědčené metody na vyčištění odpadu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články