Myčka nádobí vyžaduje patřičnou péči, která zajistí delší životnost i lepší efektivitu

Ne vždy je péče o myčku nádobí tak nenáročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud to ovšem uchopíte za správný konec, vyhrajete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myčky nádobí jsou moderní vymožeností, kterou často považujeme za samozřejmost – dokud se něco nepokazí. Všimli jste si někdy, že vaše nádobí je i po vytažení z jejích útrob špinavé, nebo jste se u něj dokonce potýkali s nepříjemným zápachem? Může to být způsobeno některými jednoduchými chybami v péči o myčku.

Znečištěný filtr: Recept na zápach a neúčinnost

Filtr myčky nádobí je klíčovou součástí, která během mycího cyklu zachycuje zbytky jídla. Pokud ho necháte bez kontroly, může se ucpat, což vede k:

  • Snížení výkonu mytí
  • Nepříjemným zápachům
  • Potenciálnímu poškození spotřebiče

Filtr čistěte každých několik týdnů tak, že jej vyjmete a opláchnete pod teplou vodou. K odstranění odolných nečistot použijte měkký kartáček. Je to rychlé a může vás to ušetřit větších problémů v budoucnu,“ radí odborník z oddělení elektra pan Petr Š. z Veselí nad Moravou.

Čištění myčky obyčejným citronem bez práce a bez drhnutí. Uvnitř bude stejná, jako když byla úplně nová

Aby bylo vaše nádobí po každém vložení do myčky vždy perfektně umyté, naučte se šikovný postup na výrobu domácích tablet do myčky. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud děláte tyto běžné chyby v péči o myčku nádobí, pak si nejspíš brzy koledujete o její poruchu. Naučte se správný postup.

Zanedbávání údržby těsnění a dvířek

Gumová těsnění kolem dvířek myčky jsou důležitá pro udržení vody uvnitř během cyklu. Časem však mohou zteřet nebo se na nich nahromadí nečistoty, což vede k netěsnosti nebo špatnému těsnění. I tady pan Petr pomohl. „Těsnění pravidelně otírejte vlhkým hadříkem, abyste z něj odstranili všechny zbytky nečistot. Pokud si všimnete prasklin nebo opotřebení, neprodleně ho vyměňte. Stojí to pár korun.“

Pozor na zbytky jídla

Pokud vkládáte špinavé nádobí přímo do myčky, aniž byste oškrábali zbytky jídla, můžete si také koledovat o ucpání,“ říká Jade Piper, provozní manažerka BetterClean, pro web TheSpruce. „Všechny ty kousky jídla se mohou hromadit a blokovat ostřikovací ramena a filtry, což znamená, že se voda nedostane na všechna znečištěná místa.“ Navíc vám u myčky bude hrozit o porucha. Všechny zbytky potravin se proto vždy vyplatí seškrábnout špachtlí.

Čistá a blyštivá myčka po celý rok: Roztok za hubičku prodlouží její životnost a ušetří tisíce korun ročně. Lituji, že jsem jeho sílu neznala dřív

Jak správně pečovat o myčku a nádobí podle odborníků

Příbory musí ukazovat nahoru, ne dolů

Měly by vaše příbory směřovat v košíku nahoru nebo dolů? Je to otázka, která se řeší už od samotného vynálezu myčky nádobí,“ říká Denis Gallagher, laborant výrobce myček CHOICE. „Někteří argumentují, že je směr „nahoru“ zajistí lepší umytí, zatímco jejich protivníci hrají na jistotu otáčí příbory jednoduše dolů. A pak jsou tací, kteří volí chaos a dávají je tak, jak je zrovna napadne.“ A co doporučuje? Jednoznačně směr dolů.

Které z těchto chyb jste udělali vy a jak jste je odstranili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články