Umíte rozeznat rozdíl mezi medvědím česnekem a prudce jedovatým ocúnem? Pozor na otravu

S trháním medvědího česneku opatrně, může to skončit pokutou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Medvědí česnek patří mezi bylinky, které jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Může za to jeho nezaměnitelná ostrá chuť, která se dokonale hodí jak k jídlům, tak na výrobu různých pest nebo pomazánek. Další výhodou je jeho přírodní síla, která tkví v řadě podstatných vitamínů a důležitých látek, které jsou v listech medvědího česneku obsaženy. Má však také velkou nevýhodu, a tou je jedovatá rostlina, která je mu velmi podobná. Jedná se o ocún a při sběru si na něj musíte dávat dobrý pozor.

Sbírejte jen to, u čeho jste si jistí

Stejně jako u sběru hub nebo jakýchkoliv jiných přírodních plodin je důležité jedno pravidlo. A to takové, že sbíráte jen a pouze to, u čeho jste si naprosto jistí, že víte, o co se jedná, a danou plodinu znáte. I tak se ale každým rokem vyskytují případy otravy ocúnem, který si dobromyslní sběrači spletli s medvědím česnekem. Tato otrava způsobuje nevolnost, žaludeční potíže, omámení a bolestivé křeče. Malým dětem při otravě ocúnem hrozí dokonce i smrt. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat medvědí česnek

Předtím než vyrazíte do lesa a jeho okolí na sběr medvědího česneku, ujistěte se, že přesně víte, o kterou bylinu se jedná. V první řadě ho vždy prozradí nezaměnitelná česneková vůně, kterou bude cítit jak po okolí, tak z každého listu. Stačí si tedy přičichnout, nebo list promnout v prstech. Když ho ale neprozradí vůně, podívejte se na jeho listy. Ty totiž vyrůstají většinou v párech, mají lesklý povrch s viditelnými žilkami, jsou hebké a měkké a jejich tvar je elipticky oválný.

iZdroj fotografie: Unsplash

V čem se ocún liší

Základním rozdílem mezi těmito podobnými rostlinami je absence vůně u ocúnu. Když si k němu tedy čichnete, nebudete cítit závan česneku, ani žádnou jinou výraznou vůni, jako tomu je u medvědího česneku. Listy ocúnu jsou rovněž jiné v tom, že jsou více podlouhlé a svým vzhledem připomínají spíše trumpetku. Pokud sbíráte medvědí česnek v květu, jedná se o drobnou bambulku vyrůstající nahoře. V tom případě se nelze splést, ocún totiž kvete až na podzim.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pozor také na konvalinku

Kromě ocúnu jsou také případy, kdy si někdo medvědí česnek spletl s konvalinkou. Ta má však zcela jinou vůni, která česnek nepřipomíná ani zdaleka, její listy jsou vzpřímenější, matnější a mnohem více tuhé, navíc vypadají, jako by rostl jeden z druhého. Nejnápadnější na konvalince vonné jsou však její květy, které připomínají drobné zvonečky s hlavičkami směrem dolů. Vždy si těchto znaků všímejte a nezanedbávejte je, aby zbytečně nedošlo k nehodě v podobě otrávení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články