Znáte mučenku? Chuť plodů této popínavky poblázní chuťové pohárky a mohou vám vyrůst i doma

                   

Mučenka (Passiflora sp.) je velmi obsáhlý rod květin z čeledi mučenkovitých (Passifloraceae), který sestává z přibližně 500 druhů, z nichž asi 50 nese jedlé plody. Ty můžete znát také pod názvem „marakuja“, jsou většinou kulatého tvaru a obsahují velké množství semen obalených sladkokyselou dužinou. Zde je výčet těch nejznámějších druhů, s nimiž se můžete setkat.

Jejich chuť je zcela jedinečná

Opravdu lahodnou chutí se vyznačuje mučenka purpurová (Passiflora edulis), která svůj původ nachází v Brazílii. Její listy bývají trojlaločné, pilovité a lesklé. Květy mají barevnou korunku a nabývají velikosti 4–6 centimetrů. Plody tohoto druhu jsou hladké, lesklé a mají tvar nápadně podobný slepičím vejcím (o velikosti přibližně 5–10 cm). Jejich barva se pohybuje mezi odstíny fialové a modré.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Až 40 metrů se dorůstá mučenka jazykovitá (Passiflora ligularis). Kvete sladce vonícími, velice nápadnými, fialovobílými květy. Plody jsou žlutooranžové, oválné a 8 centimetrů dlouhé. Tento druh se také považuje za jeden z nejchutnějších a obsahuje velké množství vitamínů. Často se používá jakožto součást džusů a šťáv.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dorůstají se obrovských rozměrů

Mučenka čtyřhranná/obrovská (Passiflora quadrangularis) je druh charakteristický velkými plody dosahujícími délky až 35 centimetrů a váhy 2 kilogramy. Má silné liánovité stonky, které se mohou pomocí úponků pnout do výšky 50 metrů. Pochází z tropických oblastí Brazílie, kde se jí lidově říká „granadilla“. Konzumuje se podobně jako meloun, jelikož je její dužnina pevná a ne rosolovitá.

Dalším robustním druhem je mučenka křídlatá/obří (Passiflora alata). Je typická:

  • listy oválného až vejčitého tvaru o délce 10–15 centimetrů,
  • okvětními lístky červené barvy,
  • sladkými vejčitými plody žlutého až oranžového zbarvení s váhou pohybující se okolo 90–300 gramů.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují i chlupatí jedinci

Mučenka trojdílná nejměkčí (Passiflora tripartita var. Molissima) je druh pocházející z And. Tato rostlina se vyznačuje:

  • až 20 metrů dlouhými šplhavými výhony,
  • střídavými, chlupatými, trojlaločnými listy,
  • růžovými květy,
  • eliptickými až protáhle oválnými plody,
  • dužinou svíravé chuti často přidávanou do nápoje z mléka cukru.

Který z uvedených plodů vás zaujal nejvíce a chtěli byste ho ochutnat?

Mučenku můžete použít např. k ozdobení dortu. Nevypadá to kouzelně?
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články