Některé části bytu se uklízí mnohem hůř než jiné. Praní záclon a závěsů nepatří k právě oblíbeným činnostem, ale lze si jej i značně usnadnit.
Praní záclon a závěsů rozhodně není činností, kterou byste rádi opakovali příliš často. Bohužel ať už chcete nebo ne, stále jde o poměrně velkou plochu, na níž se usazují nečistoty a prach. Právě prach je mnohdy největším kamenem úrazu. Ovšem aby se předešlo jeho víření, není vždy nutné záclony a závěsy sundávat z tyče a strkat do pračky. Naopak – mnohdy si poradíte i mnohem jednodušším způsobem
Velké závěsy jednoduše vysajte
Pokud vám na oknech visí opravdu masivní závěsy (například ty sametové), pak je prachu zbavíte velmi jednoduše. V dolní části je zatižte nebo si vezměte k tomuto úkolu pomocníka, který je u země přidrží, aby zůstaly napnuté. Poté nasaďte na vysavač hubici určenou k údržbě čalounění a zapněte co nejnižší tah. Takto odstraníte ze závěsu opravdu značné množství prachu a nebudete je tedy muset tak často prát.
Závěsy a záclony je tímto způsobem možné také provonět. Stačí, když do zásobníku vysavače kápnete několik kapek esenciálního oleje. Ale dejte pozor, abyste opravdu koupili ten kvalitní. Musí na sobě mít nápis esenciální nebo éterický. Jedině tehdy je zaručeno, že jde o přírodní produkt, vytvořený skutečně pouze z výtažků rostlin. Nejrůznější aromatické nebo vonné oleje bývají čistě syntetické a jejich vůně dlouho nevydrží. Navíc vám na závěsech a záclonách mohou nadělat skvrny.
Jak vyprat špinavé záclony
Pokud už přece jen musíte své ozdoby oka vyprat, udělejte to chytrým způsobem, který zaručí, že je zbavíte opravdu maximálního množství nečistot. Bohužel chemické prostředky nebývají příliš vhodné – mnohdy totiž životnost záclon zkracují. Zapomeňte například na oblíbený hack, který k bělení záclon doporučuje čistič toalet používaný jako bělidlo. Je to totiž silná a žíravá chemikálie a její aplikace může i při dodržení popsaného návodu snadno vést k poškození záclon.
Naštěstí existuje poměrně široká paleta přírodních prostředků, které je možné pro údržbu záclon použít. Vhodný je například:
- prášek na pečení,
- ocet,
- sůl,
- prášek do pečiva,
- aspirin,
- citronová šťáva
- nebo kyselina citronová
Bělení záclon s pomocí soli
Sáhnout můžete například po obyčejné soli, která je dostupná v každé kuchyni. Jde o velmi jednoduchou metodu. Stačí si pouze připravit speciální roztok, do něhož je poté možné záclony a závěsy namočit. Pro jeho přípravu použijte 2 až 3 polévkové lžíce soli na jeden litr vody. Čím více vody použijete, tím více soli samozřejmě k dosažení uspokojivých výsledků potřebujete. Záclony a závěsy pak namočte před praním do tohoto roztoku alespoň na 3 hodiny.
Sůl tohoto ovšem zvládne mnohem víc, než jen čištění záclon a závěsů. S její pomocí například jednoduše odstraníte různé zbytky špíny z armatur a kuchyňských spotřebičů a dobře protáhne také odpad. Roztok po namočení textilií proto určitě jen tak nevylévejte, ale uplatněte ho tam, kde vám ještě může skvěle prospět.