Vše, co potřebujete vědět o výchově a tréninku koček. Dokáží se naučit více, než si myslíte

                   

Kočky jsou nádherná a hrdá stvoření, se kterými často sdílíme jednu domácnost. Jedná se totiž o velice časté a oblíbené domácí mazlíčky. I když, na rozdíl od psů, nejsou známé svou poslušností a schopností dělat různé kousky, neznamená to, že toho nejsou schopné. Jsou totiž velice inteligentní. Stačí, když budete trpěliví a svým kočkám ukážete, že se jim vyplatí určitý trik provést.

Jak na výcvik kočky

Při výcviku kočky myslete na to, že to bude úplně jiné než se psem. První pravidlo spočívá v naprostém vypuštění fyzických trestů. Ty na tohoto chlupáče totiž vůbec neplatí, jelikož se na pár dní urazí a příště bude odmítat si s vámi hrát nebo naopak úplně na všechno zapomene. Dále mějte na paměti, že bez pamlsků to nepůjde. Kočku nepřimějete, aby něco udělala jen pro vaši radost, chce to úplatek.

Projevte jí lásku a náklonnost

Kočky mají schopnost skvěle rozeznat lidský hlas. Pokud ovšem chcete, aby ta vaše přišla na zavolání svého jména, musí ve vás mít důvěru. Vaší povinností tedy je:

  • věnovat jí velké množství času,
  • pravidelně jí nabízet její oblíbené dobrůtky,
  • opatřit jí škrabadlo a jiné hračky,
  • nenutit ji do ničeho, co zrovna sama nechce.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak naučit kočku na záchod

Pokud jste si pořídili nové kotě a přemýšlíte, jak ho naučit chodit na kočičí záchod, postačí vám pouze toto jednoduché opatření sestávající z několika kroků. Nejdříve vezměte svého chlupáče a přeneste jej na stelivo. Poté napodobte rukou hrabání a v případě neúspěchu proces opakujte.

Pokud by se náhodou stalo, že by vaše kočka nadále prováděla svoji potřebu mimo kočkolit, určitě ji netrestejte. Důvodem jejího počínání může být nějaký zdravotní problém, nedostatek pohybu nebo stres.

Bez pamlsku není úspěchu

I když vás to můžete překvapit, svou kočku můžete naučit dokonce aportovat. Postup výchovy je následující:

  1. Pořiďte svému mazlíčkovi míček či jinou hračku.
  2. Přeměňte vybraný předmět v kočičí kořist (na chvíli ho schovejte nebo s ním zatřeste).
  3. Nechte kočku, aby svůj nový předmět zájmu ulovila.
  4. Zavolejte na ni, aby se vrátila.
  5. Vyměňte s ní ulovenou hračku za pamlsek.
  6. Toto cvičení provádějte každý den.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Počkejte, než si zvykne

V případě, že bydlíte v bytě a chcete své kočce dopřát trochu toho pohybu na čerstvém vzduchu, neobejdete se bez vodítka. To nejprve nechte položené na zemi, aby se s ním váš mazlíček seznámil. Poté jí ho na chvíli nasaďte. Takto trénujte do doby, než si na postrojek zvykne. Pokud mělo vaše snažení úspěch, můžete si užít pěknou procházku po okolí se svou kočkou.

Které další triky jste zkoušeli naučit svou kočku? Měli jste úspěch?

Máte pocit, že se vaše kočka nudí? Pusťte jí toto video k pozorování ptáků
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články