Rozmnožte si orchidej tak, abyste z jedné rostliny získali dvě – postup je vhodný pro všechny druhy

Některé druhy orchidejí je možné rozmnožit tak, že z jedné rostliny získáte bez potíží dvě. Stačí jen znát ten správný postup.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro začátek si pamatujte, že abyste mohli orchidej rozdělit, potřebujete vícekmennou (sympodiální) rostlinu, jako je například Dendrobium (Dendrobium nobile). Naopak jednokmenné alias monopodiální orchideje (jako například oblíbený Phalaenopsis) nemají nic, co by se dalo dělit, takže byste s tímto postupem rozhodně nepochodili.

Jak na množení orchideje

Chcete-li rozmnožit orchidej dělením, ujistěte se, že máte zdravou rostlinu. Pokud tomu tak je, pak ji vyjměte z květináče a rozmotejte její kořeny. Poté ji rozdělte – obvykle to jde nejlépe napůl. Kořeny z jedné strany porostou jednoduše na tu druhou a nebudou potřebovat tolik péče, protože každá rostlina již má svůj vlastní kořenový systém, který se po přesazení do vhodného substrátu jednoduše dále vyvíjí.

Vsaďte na vhodný substrát

Podle druhu orchidejí je nutné zvolit i vhodný substrát. Ten by se měl skládat z několika různých složek, ovšem neměl by obsahovat zeminu. Tu většina orchidejí ráda nemá. A co na něj tedy použít?

  • mech,
  • kokosová vlákna,
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kořeny kapradin nasekané na 3 cm kousky,
  • kůru jedle, dubu nebo borovice.
  • perlit,
  • rašeliník,
  • korek
  • nebo hrubý štěrk.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Mladé orchideje také potřebují tu správnou péči – především zalévání jednou týdně odstátou vodou. Jakmile se jejich kořenový systém zregeneruje (což bývá po dvou měsících, přistupte také ke hnojení tekutými hnojivy každé tři až čtyři týdny. A nezapomeňte ani na přesazení vždy po uplynutí dvou let.

Vyrobit si můžete i domácí hnojivo pro orchideje. Vyzkoušejte česnek

Jaké zvláštní kvetoucí pokojové rostliny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články