Zelenec nesmí chybět v žádné domácnosti, jde o přírodní čističku vzduchu

Zelenec by měl mít doma opravdu každý. Pokud se o něj postaráte správně, dokáže vám skvěle vyčistit vzduch.

Zelenec v domácnosti vyčistí vzduch i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V rušném rytmu moderního života se naše domovy stávají velmi vítaným útočištěm klidu a pohody. Uprostřed betonu a skla dotek zeleně nejen zkrášluje naše obytné prostory, ale hraje také zásadní roli při čištění vzduchu, který dýcháme. Velkou roli v tom má podle webu Lifee hrát především jeden nenápadný druh – zelenec.

Tiché čističky mezi námi

Není žádným tajemstvím, že vzduch v našich domovech může být někdy více znečištěný než vzduch venku, a to i díky různým toxickým sloučeninám uvolňovaným z lepidel na nábytek, barev a čisticích prostředků, jak tvrdí web iReceptář. Mezi nejnebezpečnější z nich patří např:

 • Benzen
 • Formaldehyd
 • Xylen
 • čpavek
 • Toluen
 • Trichlorethylen

Naštěstí nám příroda nabízí proti těmto neviditelným hrozbám impozantní arzenál. Stačí si do bytu pořídit zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) a budete mít vystaráno. Aby se však tomuto zelenému bojovníkovi opravdu dařilo a účinně čistil vzduch, vyžaduje trochu péče a pozornosti.

Proč zelenec chřadne, osychá, žloutnou mu listy a celkově nevypadá dobře? Seznamte se s nejzávažnějšími chybami

Jak pěstovat zelenec

Naštěstí jde o pokojovku opravdu nenáročnou, která tohoto ke své spokojenosti opravdu příliš nepotřebuje. Naopak – vystačí si s málem.

 • Světlo a umístění: Dává přednost jasnému, nepřímému slunečnímu světlu. Podle mých zkušenostní sice méně světla snáší poměrně dobře, ovšem jeho schopnost čistit vzduch se tak značně snižuje.
 • Teplota: Miluje běžné pokojové podmínky, ale měl by být chráněn před průvanem a chladným vzduchem z klimatizace.
 • Zalévání: Myslete na to, že přelévání je stejně škodlivé jako nedostatečná zálivka. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. „Zalévejte ho, když je vrchní vrstva půdy na dotek suchá,“ radí čtenářka Lenka K. z Radotína.
 • Výživa: Během vegetačního období na jaře a v létě udělá zázraky dávka tekutého hnojiva jednou za dva týdny.
 • Půda: Dobře propustná, hlinitá s neutrálním pH.
3 rostliny, které pomáhají odstraňovat prach iZdroj fotografie: Pixabay
Zelenec je velmi nenáročnou pokojovou rostlinou. Ke své spokojenosti toho příliš nepotřebuje a jako bonus čistí vzduch

Další pomocníci pro čistější vzduch

Zelenec však není jediným bojovníkem proti špatnému ovzduší. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozornili i na další užitečné druhy. Patří mezi ně například levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), fíkus (Ficus benjamina) nebo africká kopřiva (Coleus). Zelenec samotný pak můžete použít i proti rosení oken.

Jaké pokojové rostliny doma pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články