Orchideje patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Aby však zdárně prosperovaly, je občas třeba jim trochu pomoci.
Když se řekne orchideje, vybaví si většina z nás ty rodu Phalaenopsis alias můrovce. Ty ovšem nejsou jedinými druhy, které lze pěstovat na okenním parapetu. Stále častěji jim dělají doprovod i jiné druhy, například katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky, člunatec (Cymbidium), střevíčníkovec (Paphiopedilum), pavoučí orchidej (Brassia), stromobytec (Dendrobium) nebo třeba tibetská orchidej Pleione nebo také česky pleionka (Pleione formosana či rod Pleione limprichtii).
Česneková voda a orchideje
Všechny tyto orchideje však mají jedno společné – k tomu, aby dobře a vydatně kvetly, potřebují tu správnou výživu. A pomoci jim k tomu může právě jeden netradiční pomocník, který jinak běžně končí v koši – jde o česnek nebo slupky z něj. A jak hnojivo z česneku připravit?
- Rozmačkejte 3 až 4 stroužky česneku a dejte je do 1 litru vody.
- Směs nechte vařit 30 minut, dokud se voda nezbarví do zlatožluta.
- Nechte vše vychladnout na pokojovou teplotu.
- Poté roztok přeceďte, abyste odstranili kousky česneku.
- Použijte zálivku při zalévání orchidejí jednou týdně.
Jak vlastně česnek pomáhá
Česnek obsahuje organické sloučeniny, které jsou pro orchideje prospěšné. Tato zálivka může pomoci zvýšit odolnost rostlin proti škodlivým organismům a zlepšit zdraví kořenů. Je však důležité používat ji pouze v mírných dávkách, aby nedošlo k předávkování a poškození rostliny.
Kávová sedlina pro orchideje
Dalším skvělým pomocníkem je i kávová sedlina. Tu máte dost možná zažitou jako skvělou výživu k růžím. Ovšem skvěle se hodí právě i k orchidejím jakéhokoliv druhu, dokáže jim totiž dodat všechny potřebné živiny, které potřebují k tomu, aby byly vitální, rychle rostly a pestrobarevně kvetly.
Káva v sobě obsahuje celou řadu prospěšných prvků. Jde především o:
- vitamin B1 (thiamin),
- vitamin B2 (riboflavin),
- kyselina listová (vitamín B9 nebo folát),
- vitamin B5 (kyselina pantothenová),
- vitamin B3 (niacin),
- mangan,
- draslík,
- hořčík.
Stranou by však určitě neměla stát ani obsažená kyselina linolová a další složky, kterých sice není příliš moc, ovšem na orchidej dokážou působit velmi komplexně. A jak si z kávové sedliny hnojivo připravit?
Jedna lžička kávové sedliny stačí
Tohoto neocenitelného pomocníka stačí před použitím jen vysušit, a následně použít jako hnojivo. Vysušení je důležité – zabrání totiž namnožení plísní a dalších nežádoucích patogenů, na jejichž působení mohou být orchideje obzvláště náchylné. Kávová sedlina se dávkuje po lžičkách do květináče a vždy se lehce zamíchá do substrátu. Odtud pak při zálivce pomalu proniká ke kořenům orchidejí a vyživuje je.
Pokud zaléváte orchideje výhradně zespodu, pak ji nechte přes noc vylouhovat v zálivkové vodě. Orchidej i s květináčem umístěte pak jednoduše do kýble naplněného vodou, v níž se alespoň půl hodiny před tím začala louhovat kávová sedlina (v tomto případě nemusí být nutně vysušená) a po půl hodině ji vyndejte. Kořeny nechte řádně okapat.