Životabudič za hubičku: Když orchidej nekvete, je čas poznat sílu listů aloe vera

Orchideje jsou velmi půvabné pokojové rostliny, ale bohužel se jim ne vždy daří. Kvetení pomůže vyvolat Aloe vera.

i Zdroj fotografie: Rae Allen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje jsou krásné rostliny, ale někdy se může stát, že vám nekvetou tak, jak byste si přáli. To může být způsobeno různými faktory, jako je například nedostatek světla, nedostatek vody, nesprávná teplota nebo nedostatek živin. Je třeba je zkontrolovat všechny postupně. A mnohdy vám může pomoci Aloe vera.

Zkontrolujte světlo a teplotu

Orchideje potřebují správné množství světla a tepla. Pokud jsou v místnosti s nedostatkem světla nebo jsou vystaveny přímému slunci, mohou být přeexponované a nebudou kvést. Ovšem nesvědčí jim ani umístění v prostoru s příliš nízkou teplotou, tady obvykle zakrňují v růstu a nekvetou.

Zrevidujte zálivku své orchideje

Orchideje potřebují správné to množství vody, aby mohly kvést. Jsou-li často přesušené, vede to k usychání poupat nebo k tomu, že na květy vůbec nenasazují. Ovšem jsou-li příliš mokré, mohou trpět hnilobou kořenů a také nebudou kvést. Je tedy třeba dodržovat jakousi zlatou střední cestu. Myslete na to, že během vegetačního období je potřeba závlahy větší než během zimy. Do zálivky je také možné přidat citronovou šťávu.

Orchideje Phalaenopsis patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Málokdo však ví, že je lze namnožit opravdu velmi jednoduše iZdroj fotografie: Freepik

Zkontrolujte živiny v substrátu

Pro tvorbu květů je důležité i to správné množství živin. Na trhu existuje mnoho druhů hnojiv, které byly speciálně navrženy právě pro orchideje, ovšem sáhnout můžete i po tom, co máte běžně doma – skvěle vám pomůže například hnojivo z Aloe vera. Listy této léčivé rostliny totiž obsahují mnoho živin, které jsou pro orchideje důležité. Jde zejména o vitamíny, minerály a aminokyseliny (vitamíny A, C, E, kyselina listová, cholin, vitamíny B1, B2, B3, B6 a četné mikroživiny, včetně vápníku, hořčíku, chrómu, selenu, zinku, železa, mědi apod.).

  • Odřízněte kolmo konec listu Aloe vera a nechte ho vyschnout po dobu několika dnů.
  • Poté listy nasekejte na malé kousky a vložte je do mísy.
  • Přidejte vodu a vše rozmačkejte, dokud nevznikne pastovitá hmota.
  • Přidejte vodu a používejte jako zálivku podle potřeby (cedit nemusíte).
Co dělat, když orchideje nekvete – pomoci může gel z Aloe vera iZdroj fotografie: Depositphotos

Je ovšem možné také vzít kousek listu Aloe vera a potírat s ním listy a případně i staré květní stonky orchideje. I to by ji mělo přimět ke kvetení. Kromě listů aloe pravé (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) můžete použít i listy aloe stromovité (Aloe arborescens) nebo ty z nadutě madagaskarské (latinsky Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana), které mají podobné účinné látky. A pomoci jim může i sušený česnek.

O rostlině Aloe vera

Aloe vera pochází z Arabského poloostrova a je často pěstována pro své léčivé účinky. Jde o sukulentní rostlinu s dlouhými, štíhlými listy, které mohou dorůst do délky 60 až 90 cm. Průhledný gel v listech se používá k léčení řady zdravotních problémů, včetně popálenin, kožních infekcí, suché pokožky, vyrážek a zánětů. Může být také použit vnitřně k posílení imunitního systému a k potlačení nejrůznějších zánětů. Kromě toho se Aloe vera také používá v kosmetickém průmyslu jako složka mnoha pleťových krémů, šamponů a kondicionérů.

Jak hnojíte své orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články